Yaşadığınız Yerde Görülen İklimin Özellikleri Günlük Yaşamınızı Nasıl Etkiler ?

Yaşadığınız Yerde Görülen İklimin Özellikleri Günlük Yaşamınızı Nasıl Etkiler ?

İklim insanların yaşantısını doğrudan etkilemektedir . Yaşadığımız yerde görülen iklim tipi de hayatımıza yön verir . Yaşadığım bölge İç Anadolu Bölgesidir . İç Anadolu Bölgesi'nin Sivas ilinde yaşamaktayım . Burada karasal iklim hakimdir . Yazları sıcak ve kurak geçen , kışları soğuk ve kar yağışlı geçen karasal iklimin de bizlerin günlük yaşantısına çeşitli etkileri bulunur . Kışın daha çok kapalı giysiler ve bizi sıcak tutan giysiler giymeye özen gösteririz . Yazın açık renkli giyisler giyilirken kışın koyu giysiler giymeyi tercih ederiz . Yazları çok sıcak olduğu için genelde işimiz olmadığı sürece dışarı çıkmamaya çalışır ve günün sıcak vaktini evde geçirmeye dikkat ederiz .

Yazın karasal iklime uygun olan meyveler ve sebzelerden tüketiriz . Kışın ise sert ve uzun geçtiği için hava koşullarında çeşitli olumsuzluklar oluşur . Dışarıda sis oluşur ve görme alanımızı daralır bu da trafik kazalarına neden olur . Yine yolların buzlanması halinde kazalar meydana gelir . Kışa uygun olan meyve ve sebzeler yeriz . İç Anadolu Bölgesi'nde kışın meyve ve sebze yetişmez fakat toprak altında kimi tarım ürünleri bahara daha iyi yetişmek için ekilebilir . Akdeniz ve Ege Bölgesinde yaşayan biri için ise farklı özellikler de yaşanır ortak özellikler de yaşanır . Buraların iklimi Akdeniz iklimi olduğu için yazları aşırı sıcak ve denizel iklimin etkisinden dolayı nem fazlalığı olur . İnsanlar soluğu denizde alır ya da evinde geçirmeyi tercih eder . Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde zeytin , incir , muz , susam , bamya..vb gibi ürünler yetişir .


Kışın ise buralarda çok aşırı don olayları ve çok aşırı soğuklar olmaz . Aşırı kar yağışı olmadığı için ve aşırı buzlanmalar olmadığı için fazla kazalar da meydana gelmez . Ama kimi zamanlar yağışları ve don olayları bazen görülebilir . Kışın hava aşırı soğuk olmasa da kalın giysiler giyilir .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)