Trafik Kazalarının Sonuçları Nelerdir ? Nelere Sebep Olur ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Trafik Kazalarının Sonuçları Nelerdir ? Nelere Sebep Olur ?

    0

Trafik Kazalarının Sonuçları Nelerdir ? Nelere Sebep Olur ?

En ufak bir dikkatsizlik bile tarfik kazalrına yol açar ve bu kaza sonucunda ne yazık ki birçok kişi de olumsuz etkilenir. Trafik kazalarının hem psikolojik, hem sosyolojik, hem de ekonomik olarak birçok sonucu vardır ve bu sonuçlar da birçok kimseyi etkiler. Şimdi bu sonuçların ne olduğuna bakalım:
- Trafik kazası sonucunda kişi ya da kişiler hayatını kaybedebilir , ağır yaralı olabilir ya da hafif yaralanmış olabilir.
-  Tarfik kazasına sebep olan kişi başka bir kimsenin hayatının sonlanmasına neden olur ve böylece hem çarpan kişinin hem de hayatını kaybeden insanın ailesi bundan olumsuz yönde etkilenir ve farklı sonuçlara da yol açar.

-  Başka birine çarpan kişi çarptığı kişi öldüğü zaman kendisini vicdanı olarak rahatsız hissetmeye başlar ve kişide psikolojik sorunlar baş gösterir. Bu psikolojik sorunlar kendini rüyalarda, dil sürçmelerinde  belli eder ve kişi günden güne içine kapanık bir kimse haline gelir.

- Çarpan kişide bir daha araba kullanamama, güven kaybı gibi sonuçlar doğurabilir.
- Kaza kişilerin eşlerini, dostlarını, çevresini ve daha birçok şeyi etkiler.
- Kaza anında oradan geçen insanları etkilir ve insanlarda üzüntü, kaygı ve korku gibi duygular oluşabilir.
- Yakınlarını kaybeden kişiler zararlı alışkanlıklar edinebilir  ya da kazaya neden olan kişi de zararlı alışkanlıklar edinebilir.
- Kazaların olmaması için neler yapılması gerektiği konusunda  yeni çalışmalar yapılabilir.
- Kazanın olduğu yollar bozuk ise o yolların onarılması için devlet tarafından gerekli çalışmalar başlatılır.
- Maadi ve manevi kayıplar yaşanabilir.
- Hemen ambulansın o bölgeye gelmesi gerekir ve hayat kurtarmak için insanların ambulans aracına hemen yol vermesi gerekir.
-  Kazada sadece bir kişi değil birden fazla kişi de hayatını kaybedebilir, hem kazaya neden olan ve hem de kazadan etkilenen kişi de hayatını kaybedebilir, ya da yakınları hayatını kaybedebilir , yaralanabilir, engelli kalabilir ve daha bir sürü şey...
- Gerçekleşen ölümler bir ailenin acı yaşamasına, yıkımına neden olabilir.
- Bir ailenin acı bir olay yaşaması demek aynı zamanda topluma da zarar verir ve ruh hali iyi olmayan sağlıksız bir toplum oluşur.

- Sağlıksız toplumda sağlıksız milletlerin olmasına neden olur.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.