Televizyonda Yayınlanan Programları Eleştiriniz. Televizyon Programlarının Toplumu Hangi Yönde İyi Ve Kötü Etkilemektedir

Televizyonda Yayınlanan Programları Eleştiriniz.  Televizyon Programlarının Toplumu Hangi Yönde İyi Ve Kötü Etkilemektedir

Kitle iletişim araçlarından biri olan televizyon hayatımıza girmesi ile hem fayda sağladı , fazla kullanımı ve amacımız dışına çıkma ise zarar vermeye başlamıştır . Televizyon programlarına şöyle bir göz atacak olduğumuzda eğitici ve öğretici programların daha az olduğunu gözükürken ; magazin programlarının , içeriğinin doğruluğundan emin olunmayan diğer başka programların , kültürel değerlerimize uygun olmayan diziler gibi bir çok programların arttığı gözükmekte .  Her ne kadar haber programları , eğitici programlar da olsa bunlar halk tarafından fazla rağbet görmemekte  bu yüzden de bu programların devamı ne yazık ki gelmemektedir , fakat az sayıda olsa kayda değer programlar vardır .

Televizyonda yayınlanan ve bize ait olmayan , batının kültürünü içine alan konular işlenmektedir . Mesela artık meşru olmayan işler meşruymuş gibi gösterilmekte ve halka da bunu benimsetmeye çalışan bir kesim vardır ne yazık ki .


Kimi programların içeriğine baktığımızda olaylara tarafsızca yaklaşılmadığını görüyoruz ve bir siyasi çıkar amacı güdüldüğünü görmekteyiz.  Televizyonlarda yayınlanan mafya dizileri artmaya başladı ve sanki bunlar halka normal bir şeymiş gibi benimsetilmeye başlandı. Bu mafya dizilerinde hiç susmayan silah sesleri, hiç bitmeyen saçma sapan olaylar ve akla mantığa sığmayan bu diziler insanların da ruh sağlığını bozmaya başladı ve kahramanlık gibi gösterilen bu dizilerden toplum olumsuz etkilenmiştir. Diğer bir örneğe baktığımızda  İnsanlar izledikleri bu programlar ile gerçek ile hayali ayırt etmemeye başlamıştır.   İnsanlar izledikleri kabadayı filmleri ile ruhsuz biri ve duyarsız biri olmaya başladı. İnsanlar asosyal olmaya başladı ve eve kapandı. Eskiden yayınlanmış olan ve insanlığı öğreten, sevgiyi , paylaşmayı, sıcak bir yuva kurmanın ne kadar önemli olduğunu öğreten dizilerden olan Bizimkiler, Perihan abla, Süper baba  ve daha başka güzel olan diziler gibi dizler yapılmadı bir daha. İnsanlar günümüzde izledikleri saçma sapan programlardan dolayı  öz kültüründen, milli benliğinden hızlıca uzaklaşmaya başladı ve insanlığını da unutmaya başladı. Televizyonun diğer iyi olan boyutuna bakacak olursak bu konuda da şunları söyleyebiliriz. Hem güldüren hem düşündüren eğlendirici programların olması insanları bir süreliğine de olsa günlük hayatın yorgunluğundan uzaklaştırıyor ve  insanları mutlu ediyor. Yine ülkemizde ve dünyada olan haberleri anında biliyoruz ve böylece gündemden de uzaklaşmamış oluyoruz. Yine televizyonda olan programlar da insanlara ülkenin durumu ile ilgili bilgi verilmekte, işsizlik oranı bilinmekte, ülkenin eğitim yönünden nerede olduğu bilinmekte ve habercilerin bu konuda farklı yorumları olmakta ve bu da bizde eleştirel düşünme becerisini geliştirmektedir. Böylece olaylara tek bir yönü ile değil farklı boyutları ile de bakmaktayız. 

1 yorum:

  1. a tv, TV 8 gibi gündüz programlarında hayatta yaşanmış suçlu kişilerin bulunmasına yönelik olanından çeşitli aile(Ahlaksız,namussuz,sapık,sapkın) ...vb her türlü)sorunlarna kadar herşey konu ediliyor.Bu sorunları yaşayan sözkonusu TV lerde hiç mahremiyet kalmamış vaziyette herşeyini tüm dünyaya karşı arsızca konuşuyorlar.Bu durum toplumun çok bozulduğuna işaret ediyor.
    +

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)