Sizce Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir ?

Sizce Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir ?

İnternetin hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yapması ile sosyal medya kullanımı da başlamış ve şu son yıllarda bir hayli çoğalmıştır . Her ne kadar bilinçli bir sosyal medya kullanıcısı  olmak insan için faydalı iken bunun tam tersini yapmak da insan üzerinde olumsuz  etki yaratır . Sosyal medyadan bir gün ayrı kalsak sanki hayattan bir süreliğine kpomuş gibi hissediyoruz . Çeşitli hesaplar açıyoruz orada paylaşımlar yapıyoruz ve sürekli gelen bildirimlere bakamadan edemiyoruz  , bir haber yayınlandığında hemen yorum yazmak istiyoruz ya da düşüncemize kedni düşüncemize yakın olan düşünceleri benimsediğimiz göstermek için beğen butonuna basıyoruz ve daha birçok şey ...

Sosyal medya bir süre sonra insanları etkisi altına alıyor ve insanlarda bağımlılık yaratmaya başlıyor ve orada sanal bir dünya yaratıyoruz kendimize . İnsanlar fotoğraf yarışına giriyor ve hep en güzeli , en bilgilisi , en yeteneklisi yarışına girerek fotoğraflarını yayınlıyorlar . Kişiler kimi zaman  aile yaşamına ters olan , kültürümüze ters düşen özel fotoğraflarını yayınlıyorlar ve o fotoğrafları da hiç tanımadıkları insanlar bile görebiliyor ve böylece toplumsal ahlak da çözülmeye başlıyor .


Türk toplumun kültürüne ter olan tanışma siteleri  günümüzde birçok ailenin parçalanmasına neden olmuştur . İnternet'te tanıştığı insan ile kaçan , çocuklarını bırakan anne , babalar olmuş, ailesini bırakan genç kızlar genç delikanlılar artmaya başlamıştır ne yazık ki . Bu da çok vahim bir durumdur aslında .  İnsanların bir an önce silkelenip kendisine gelmesi ve sosyal medyayı bilinçli bir şekilde kullanması gerekir . Yoksa ileride bu sosyal medya kullanımı , en iyi olma en güzeli olma , en çok beğeniyi  alma gibi şeyler insanı farklı şeylere sürükleyebilir ve kişinin ruh sağlığı bozulabilir  ve bu da başka başka olumsuz sonuçlara yol açar . Sosyal medyanın insanı olumsuz etkilememesi için sosyal medyayı yerinde kullanmalıyız , abartmamalıyız ve etik olan paylaşımlar yapmaya dikkat etmeliyiz . İşte o zaman sosyal medya bizi değil biz sosyal medyayı etki altına almış olur ve daha da sağlıklı toplum ya da toplumlar olabiliriz .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)