Sanatla Uğraşmak Sporla Uğraşmaktan Daha Yararlıdır Görüşü İle İlgili Düşüncelerinizi Yazınız - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Sanatla Uğraşmak Sporla Uğraşmaktan Daha Yararlıdır Görüşü İle İlgili Düşüncelerinizi Yazınız

    0

Sanatla Uğraşmak Sporla Uğraşmaktan Daha Yararlıdır Görüşü İle İlgili Düşüncelerinizi Yazınız

Sanat sayesinde duygu ve düşüncelerimizi  daha iyi ifade ederiz . Şahane bir yapıt ya da bir eser karşısında ruhumuz daha da aydınlanır ve sanki içimizde  yeni bir ben oluşur . Sanat  evrenseldir yani tüm insanlığa amaç eder . Elbette spor da insanlar için faydalıdır . Milli sporcular ülkelerini altın madalya gümüş ve bronz madalya alarak en iyi şekilde temsil etmeye çalışırlar , elbette sporda da müthiş bir heyecen vardır lakin sanatın verdiği coşku , sanatın verdiği ahengi ve sanatın verdiği duyguyu hiçbir şey tutamaz .

Sanat insanları daha sakinleştirir daha bir huzura çeker ve insanı çeşitli hayallere götürür ve kişi sanat sayesinde farklı dünyalarda olur , farklı yerlere gider ve farklı diyarlarda gezer gibi hisseder kendini . Sanat insanın özgür olmasını sağlar , insanlığa fayda sağlar . Hele de bir de insanlık için yapılmış resimler , tablolar , insanlık için yazılmış türkülerimiz , şiirlerimiz , insanlık için oynanan oyunlarımız , halaylarımız ve daha birçok etkinliklerimiz insanları bir arada tutar ve insanların birbirine daha yakınlaşmasını sağlar . Spor sadece başarı ya da başarısızlık duygusunun oluşmasını sağlar ve belli bir süre sonra unutulmaya başlanır fakat sanat her zaman kalıcı olur ve kolay kolay akıldan çıkmaz . Çünkü sanatın verdiği duygu insanda farklı ve güzel izlenimler oluşmasını sağlar . Spor da her ne kadar faydalı olsa da daha çok kişilerin kendilerini geliştirmek ve sağlığını korumak için yapılan bir faaliyettir . Fakat sanat da sadece insanın kendini geliştirmesi yoktur tüm dünyaya , tüm insanlığa meydan okuma vardır . Yapılan adaletsizlikler , yapılan zulümler , edilen işkenceleri insanların yüreğine resimler sayesinde , tablolar sayesinde ok gibi fırlatır sanat .


İşte bundan dolayı sanat her zaman spordan daha faydalı ve daha evrenseldir diyebiliriz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de sanata çok önem vermiş ve şunu söylemiştir: ''Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuş demektir.'' diyerek sanatın ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.