Nitelikli Yayıncılık İçin Medyaya Düşen Görevlere Örnekler Veriniz - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Nitelikli Yayıncılık İçin Medyaya Düşen Görevlere Örnekler Veriniz

    0

Nitelikli Yayıncılık İçin Medyaya Düşen Görevlere Örnekler Veriniz

Nitelikli yayıncılık için medyaya şu görevler düşer :
-Medya her şeyden önce yapacağı haberin gerçekçi olmasına özen götermeli ve gerçekçi olmayan haberleri gerçekmiş gibi toplumu kandırmamalıdır .
- Medya güvenilir olmalıdır .
Örneğin ;  Nitelikli yayıncılık için medya topluma faydalı olan yayınlar düzenlemeli ve ülkenin gelişmesi için dizi , film , magazin programlarından daha çok eğitim ve öğretim programlarına önem vermeli ve ülkenin gelişip kalkınması için üzerine düşen görevleri yerine getirebilmelidir .
-  Yapacağı haberi yayınlamadan önce kişilerin rızasını almalı ve ona göre yayınını gerçekleştirmelidir .

- Boş haberler ile toplumu oyalamamalıdır .
- Toplum ahlakına aykırı olan programları kınamalı ve bu programların kaldırılması için üzerine düşen sorumlulukları büyük bir gayret içinde yerine getirmeye çalışmalıdır .

- Medya herhangi bir siyasi partinin hizmetinde olmamalı , yani tarafsızlık ilkesini ön planda tutmalı ve olaylara her zaman objektif yaklaşabilmelidir .
- Medya gündemi takip etmeli , ülkede ve dünyada meydana gelen olayları halka iyi ve etkili bir şekilde sunmayı bilmelidir .
- Medya çeşitli bilgileri topluma aktarmalıdır .
- Medya aynı zamanda toplumu eğlendirmek ve düşündürmek amacı ile çeşitli programlar yapmalıdır .
- Toplumu bilgilendirmeli ve yeni çıkan teknolojiden ve gelişmelerden haberdar etmelidir .
- Medya toplumun tümüne hitap etmeli, engelleri olan bireyler için de çeşitli çalışmalar yapmalı ve bu bireylerin de gündemden ve dünyada olan olaylardan haberdar olması sağlanmalıdır . ( Örneğin; işitme, görme..vb engelleri olan bireyler için teknolinin faydalarından yararlanmalı ve bu insanlarımıza da nitelikli bir şekilde faydalı olmaya çalıuşmalıdır .
- Medya her zaman kaliteli yayınlar yapmalı ve amacı her zaman topluma hizmet etmek olmalı ve ülkesini geliştirme çabası içinde olmalıdır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.