Mustafa Kemal Milli Mücadeleye Kadar Geçen Süre İçinde Hangi Görevlerde Bulunmuştur . Bu Görevler Milli Mücadelenin Liderliğini Yürütmesinde Nasıl Etkili Olmuştur ?

Mustafa Kemal Milli Mücadeleye Kadar Geçen Süre İçinde  Hangi Görevlerde Bulunmuştur . Bu Görevler Milli Mücadelenin  Liderliğini Yürütmesinde Nasıl Etkili Olmuştur ?

- Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal 1905 yılında stajını yapmak üzere ilk görev yeri olan Şam'a atanmış ve orada görevini sürdürmüştür .
- Mustafa Kemal Şam'da  Vatan ve Hürriyet Cemiyeti'ni kurdu daha sonraları bu cemiyetin bir şubesini de  Makedonya'da açtı .
- Mustafa Kemal 1907 yılında Şam'daki stajını bitirdi ve  Kolağası rütbesi ile Makedonya'ya tayin edildi . Burada da İttihat ve Terakki Cemiyetinde siyasi faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. 2. Meşrutiyetin ilanından sonra  İtiihat ve Terakki Cemiyeti ile fikir ayrılığına düştü çünkü Mustafa Kemla'e göre bu cemiyet gizli bir cemiyet olmaktan çıkıp parti kimliğine bürünmeli ve mutlaka ordu siyasete karışmamalıydı.
-Mustafa Kemal 1909 yılında 3. Ordu'nun Selanik Tümeni Kurmay Başkanlığı'na atandı. Bu görevi sürdürürken  31 Mart isyanını bastırmak için  Hareket Ordusunda Kurmay  başkanı olarak görev almıştır. Hareket Ordusunun komutanı ise Mahmut Şevket Paşa olmuştur.

- Mustafa Kemal 1910 yılında  düzenlenen Picardie Manevralarına gidecek olan heyete seçilmiştir.

- Mustafa Kemal  İtalyanların 1911 yılında Trablusgarp'ı işgal etmesi üzerine  Trablusgarp Savaşı'na katıldı. Mustafa Kemal bu savaşa Enver Bey ile birlikte istekli yani gönüllü olarak katılmıştır. Mustafa Kemal Derne ve Tobruk'ta İtalyanlara karşı başarılar elde etmiş fakat bu yeterli olmamış savaşı İtalyanlar kazanmıştır.
- Mustafa Kemal 1913 yılında İttihat ve Terakki Cemiyetinde yer alanlarla fikir ayrılığına düşmüş bundan dolayı da Sofya Ataşemiliterliği'ne atandı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal bu görevi devam ettirirken  Birinci Dünya Savaşı başlamış bulnuyordu.
- Mustafa Kemal birinici Dünya  Savaşı'nda  Çanakkale Cephesi'nde büyük başarılar kazanmış olup Anafartalar, Conkbayırı ve Arıburnunda büyük zaferler elde etmiştir. Mustafa Kemal'in Çanakkele Cephesinde başarılı olması üzerine ona albaylık rütbesi verildi. Mustafa Kemal aynı zamanda dünyaca da tanınmamaya başladı.
 - Mustafa Kemal  Çanakkale Savaşı'ndan sonra  Edirne'de bulunan 16. Ordu Komutanlığı'na atanmıştır. Bu komutanlıkta Kafkas Cephesine gönderilmiş ve Bitlis ve Muş'u Ruslardan geri almıştır .
- Mustafa Kemal Kafkas Cephesin de de başarılar kazandığı için  7 . Ordu komutanı olarak atanmıştır. Bu komutanlıktayken de Alman Generali Falkenhayn ile birtakım sorunlar yaşamış ve buradaki görevinden ayrılırak İstanbul'a dönmüştür.
- Mustafa Kemal 1917 yılında  Veliaht Vahdettin ile  Almanya'ya gitmiş ve  cephelerde incelemelerde bulunmuştur.
- Mustafa Kemal Almanya gezisinden sonra  7. Ordu Komutanlığına tekrar atanmış ve Suriye Filistin Cephesinde görev almıştır.
- Mustafa  Kemal Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanmasından sonra  31 Ekim 1918'de Yıldırım Orduları Komutanlığına getirilmiştir. BU ORDUNUN KALDIRILMASI ÜZERİNE İSE  13 Kasım 1918'de İstanbul'a gelerek Harbiye Nezaretinde görevine devam etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün bu başarıları ve deneyimleri de onun Kurtuluş Savaşı'nı daha iyi yönetmesine ve daha çok başarılar elde etmesine neden olmuştur. Kararlılığı ve milletine olan güveni sayesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlayan eşsiz bir lider olmuştur.

5 yorum:

 1. daha kısa olamaz mı

  YanıtlaSil
 2. kısa olsun lo bune çok uzun ama ginede güzel olmuş (okumasamda) elinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. Çok uzun olmus ama yine de saolun

  YanıtlaSil
 4. vala çok iyi olmuş ama noktalama işaretleri felan :D. birde çok uzun olmuş elim kırıldı

  YanıtlaSil
 5. Çok uzun be ya

  YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)