Medyanın Türkçe'ye Gereken Önemi Verdiğini Düşünüyor Musunuz ? Niçin ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Medyanın Türkçe'ye Gereken Önemi Verdiğini Düşünüyor Musunuz ? Niçin ?

    0

Medyanın Türkçe'ye Gereken Önemi Verdiğini Düşünüyor Musunuz ? Niçin ?

Medyanın Türkçeye gereken önemi verdiğini düşünmüyorum . Her ne kadar önem veriyor gibi görünse de ne yazık ki bunu uygulamada fazla göremiyoruz .  Televizyonlardaki dizilere falan baktığımızda hep bir yabancı özentiliği olduğunu görmekteyim . Otellerin adlarının , lokantaların adlarının , iş yerinin adlarının yabancı olduğu görülüyor ve bu da Türk diline zarar veriyor . Örneğin saçma sapan diziler yapılarak dilimiz heba edilmekte , bu dizi ile atasözleri , deyimler yanlış söylenmekte bu şekilde yapılarak halkın eğlendirildiği düşünülmektedir .

Halkımız böyle dizilere itibar etmemeli ve böyle dizilerin yayından kaldırılması için izlememelidir .


Yine sanatçı dediğimiz insanlar küçük iş yerleri  , lokantalar açmakta medya da bunu abarta abarta sanki övünülecek bir şeymiş gibi şu sanatçı şunu açtu , bunu açtı demektedirler . Oysa açtığı iş yerlerin adlarına , lokantalara Türkçe karşılık verilmelidir ve dilimizin değerlerini kaybetmemesi sağlanmalıdır .  Türkçe kelimelerin daha fazla yaygınlaşması için devlet yöneticileri  yeni çalışmalar yapmakta ve Türkçe'nin daha fazla kullanılması için yabancı olan iş yerleri adlarının , lokanta adlarının ve daha başka alanların Türkçe olması için çalışmaktadır . Medya da Türkçe'nin daha fazla yayılması için , yabancı olan isimleri fazla kullanmamalı ve bunu halka benimsetmeye çalışmamalıdır . Dilimiz daha güzel ve etkili şekilde kullanılmalıdır . Dizilerdeki gibi Türkçe'yi güzel konuştuğunu zanneden fakat ağzında yamultan tarzdan konuşmalar ne yazık ki doğru bir kullanım olmaktadır . Doğru olan konuşma İstanbul Türkçesi'dir . Bunun için medya da dilimize destek olmalı , Türkçe'nin doğru kullanılmadığı programları yayınlamamalıdır ve gençleri bu bozulmuş Türkçe'ye özendirmemelidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.