İyi Bir Arkadaşlık Kurmak İçin Nasıl Bir İletişim İçerisinde Olmamız Gerekir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İyi Bir Arkadaşlık Kurmak İçin Nasıl Bir İletişim İçerisinde Olmamız Gerekir ?

    0

İyi Bir Arkadaşlık Kurmak İçin Nasıl Bir İletişim İçerisinde Olmamız Gerekir ?

İnsanlar tek başına hayatı yaşamakta zorlanırlar . Bunun için de çevremizde yakınlarımızın , arkdaş çevremizin olması gerekir .İyi bir arkadaş birey için her zaman faydalı olur . İyi arkadaşlık kurmak için öncelikle iyi dinleyen biri olmalıyız . Arkadaşımız bize sorunlarını , mutluluklarını anlatırken onu etkin bir şekilde dinlemeli ve iletişim halindeyken edilgen dinleyici değil etkin dinleyici olmaya özen göstermeliyiz .

Arkadaşlarımızın açığını aramak yerine onların kusurlarını görmezden gelip onları asla üzmemeliyiz . Eğer arkadaşımız kendi için yaptığı bir işte hatalar yapıyorsa onu doğru yola çekmek için uyarmalı ve karşısına çıkabilecek sorunlar olacağını ona söylemeliyiz . Dilimizi etkin ve güzel kullanmalı asla kaba tabirler kullanmamalıyız . Arkadaşlarımıza ve çevremize tavır ve davranışlarımız ile örnek bir kimse olmalıyız ki başka insanlar da bizim gibi olmaya gayret göstersinler . Arkadaşlarımı hakkında hemen ön yargılı olmamalı , onu anlayıp dinlemeden hemen onu suçlamamalıyız . Empati kurma becerisine , eleştirel düşünme becerisine sahip olmalıyız . Alçakgönüllü , hoşgörülü , gönlü bol olan bireyler olmalıyız . Karşımızdaki kişi konuşurken o kişinin sözü tamamlanmadan konuşmamalıyız . Arkadaşımız konuşmasını bitirdikten sonra ve onu iyi bir şekilde dinledikten sonra biz de ne söylemek istiyorsak kendimizi etkili bir şekilde ifade etmeliyiz .


İşte bu şekilde davranırsak iyi arkadaşlıklar ve kalıcı dostluklar kurmuş oluruz . Böylece arakadaşlarımız arasında kardeşlik ve arkadaşlık , dostluk duygusu da daha da çoğalmış olur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.