İnsanların İletişim Araçlarından Doğru Bilgi Alması Neden Önemlidir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İnsanların İletişim Araçlarından Doğru Bilgi Alması Neden Önemlidir ?

    0

İnsanların İletişim Araçlarından Doğru Bilgi Alması Neden Önemlidir ?

Televizyon , radyo , gazete , internet gibi iletişim araçları bizlerin ülkemizde ve dünyada olan olaylardan haberdar olmamızı sağlayan en önemli araçlardandır . İletişim araçları ne kadar doğru haberler verirlerse o kadar güvenilir ve doğru bir iş yapmış olurlar . İletişim araçları bir haberi iyice araştırıp doğru olduğunu kesinleştirdikten sonra bunu insanlara duyurmalı ve yaymalıdırlar . Uydurma haberler yapmamalı , doğruluğu kesin olan haberler yapmaya çalışmalıdır . Örneğin ; yalan yanlış yapılan haberler insanlar tarafından duyulduğunda insanlar bu habere inanırlar fakat daha sonra bu haberlerin yanlış olduğunu duydukları zaman ise insanların iletişim araçlarına güveni kalmaz ve iletişim  araçlarını kullanmazlar .

Bu konuda da en önemli görev medyaya düşmektedir . Medya çalıştırdığı kişilerin doğru haberler yapıp yapmadığını araştırmalı ve yalan haberler yapan kişilere uyarı ve kınama cezası verilmelidir . İletişim araçlarından doğru bilgi alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlar ortaya çıkar ve birçok problemler de ortaya çıkabilir .


Örneğin ; daha suçu kesinleşmemiş birini hükümlü gibi ilan etmek ve bunu halka benisetmeye çalışmak son derece yanlıştır . Bir kişinin kesin hüküm giyemesi adalet önünde belli olur . Kişi mahkemede yargılanır ve suçu işlediğine dair  bilgiler kesinleşmişse ancak o zaman o kişi için hükümlü denilebilir . İşte iletişim araçlarından doğru bilgi almamız bundan dolayı çok önemlidir . Ya da diğer bir örnek : Ünlü bir kimseye iftira atarak yalan haberler yapmak ve o ünlü kişinin yuvasını yıkmaya çalışmak ve insanların da o kişiye kötü gözle bakmasını sağlamak da etik olmayan bir yayıncılıktır  . O kişi toplumun gözünde düşer fakat gerçekte çok dürüst ve güvenilir bir kimsedir . Bundan dolayı iletişim araçlarından doğru bilgiler almak her zaman daha çok önemlidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.