İnsanı İnsan Yapan Nitelikleri Açıklayınız

İnsanı İnsan Yapan Nitelikleri Açıklayınız

İnsanı insan yapan ve diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği Yüce Allah tarafından insana verilmiş olan akıldır . İnsan akıl sayesinde bu dünyada kendi yaşamını sürdürür . Aklını boş işler ile meşgul etmeyip amaçları doğrultusunda ilim yolunda , fen yolunda geliştirirse kendisi için daha faydalı olacaktır . Hayatın kıymetini bilip aklımızı iyi amaçlar için ve insanlığa faydalı olmak için kullanmalıyız . İnsanı insan yapan özellikler ise şunlardır :
-Akıl :  İnsana verilmiş olan akıl sayesinde insan neyi ne şekilde yapacağını bilir . Yani insan düşünme yeteneğine sahip olan bir varlık olarak dünyaya gelmiştir .
- Kişinin kendisini başkasının yerine koyarak yani empati duygusuna sahip olarak olayları başkası gibi görebilmek de insanı insan yapan nitelikler arasında yer alabilir .

- Vicdan : İnsanı insan diğer bir özellik ise insanın vicdana sahip olmasıdır . Vicdanı ile hareket eden insan olmak her zaman daha iyi olur .

İnsanlara karşı vicdansızca davranmak ise etik değildir ve hem kişinin kendisine zarar verir hem de böyle kişiler toplum tarafından şiddetle kınanır ve kabul görmez .
-Ahlak : Her insanın kendi yetiştiği topluma göre bir ahlakı uygulama biçimi vardır .
- İnanç : İnsanlar herhangi bir inanca mensup olan olan varlıklardır .
- Gülmek , kahkaha atmak : İnsanın özelliğidir .
- Alçakgönüllü ve yardımsever olmak
- Yalancı olmamak , doğru, dürüst ve güvenilir olmak gibi şeyler de erdemli iyi insanların özelliğidir .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)