Etkin Vatandaşa 10 Örnek

Etkin Vatandaşa 10 Örnek

Etkin vatandaşın temel özellikleri şunlardır  :
- Etkin vatandaş bilgiyi çeşitli şekillderde kullanan ve yaratıcı özelliklere sahip olan vatandaştır . ( Akıl yürütme becerisine sahip olmalı , bir taşla birden fazla kuş vurmayı bilmelidir . )
- Vatanını ve milletini seven , değerlerine sahip çıkan ve geçmişine hakaretler etmeyen vatandaştır. ( Vatansever olmadır.)
- İnsan haklarına saygılı ola vatandaştır. ( Başkalarının hakkını yemez.)
- Bilinçlidir, sorumluluklarını yerine getirebilen vatandaştır. ( Ailesine iyi anne, baba ya da eş, çocuk olur.)

- Demokrasiye, Cumhuriyete sahip çıkan, Atatürk ileke ve inkılaplarını benimseyen ve koruyan vatandaştır. ( İstediği siyasi partiye oyunu veriri ve seçilmiş olan hükümete saygı duymasını bilir.)

- Milletine faydalı olmak için aktif olan ve iyi işler yapan vatandaştır. ( Askerliğini yapar, vatanını ve milletini korur.)
-  Gündemdeki olayları takip eden vatandaştır. ( Haberlere bakar, internetten araştırmalar yapar.)
- Toplum içinde olan ve katılımın önemine inanan vatandaştır.  ( Oy verme işlemini yaşı 18 olunca yapar, oyunu kullanır.)
- Hukuk kurallarına uyan, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğunu bilen bir vatandaştır.
- Kendi fiziksel, duygusal ve sosyal yönlerinin ne olduğu bilen kişidir.
- İlgi, istek ve yeneklerinin ne olduğunu ve bu doğrultuda ne yapması gerektiğini bilen bir vatandaştır.( Kişinin hem istediği hem de yeteneğinin olduğu bir mesleği seçmesi daha iyi olur.)
- Kültürünü, kültrel ögelerini bilen ve kültürünü koruyan vatandaştır. ( Manevi değerlerini korumak. Örnek: büyüklere saygılı olmak, küçüklere sevgi ile yaklaşmak, büyüklerin yanında sakız çiğnememek  gibi.)
- Dilini güzel kullanan, kendini toplum içinde iyi ifade edebilen, etkileyebilme kabiliyeti yüksek olan bir vatandaştır. ( Her yerde güzel konuşan ve uslubuna dikkat eden, çevreye örnek bir insan olmak)
- Yalancı olmayan, sahtekarlık peşinde koşmayan , alnının teri ile çalışıp kazanmanın hak olduğunu bilen bir vatandaştır. ( Üreten insandır. Örnek: sınavda kopya çekmez, çalışır ve bir meslek sahibi olur.)

- İnsanlığın parçası olduğunu bilen ve insanlık adına faydalı işler yapan vatandaştır. ( örnek: Kimsesiz çocuklar için elinden gelen her şeyi yapmak)

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)