Eğer Bir Gazeteci Olsaydınız , Kamuoyuna Doğru Bilgi Ve Olguların Aktarılması İçin Neler Yapardınız ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Eğer Bir Gazeteci Olsaydınız , Kamuoyuna Doğru Bilgi Ve Olguların Aktarılması İçin Neler Yapardınız ?

    0

Eğer Bir Gazeteci Olsaydınız , Kamuoyuna Doğru Bilgi Ve Olguların Aktarılması İçin Neler Yapardınız ?

İyi bir gazeteci olsaydım  şunları yapardım :
- Öncelikle gazeteciliğe gönül vermiş biri  olarak iyi bir insan olmaya çalışırdım . Aslında her meslekte bu böyledir . Yani her zaman iyi bir insan olunmalıdır .
- İyi bir gazeteci haber yazarken ya da yayınlarken olayları olduğu gibi yazardım , yayınlardım .  Belli bir kesimin savunucusu değil doğru olan işlerin sözcüsü olurdum ve doğruları yazmaktan ve yayınlamaktan asla çekinmezdim .
- İnsanlara çok bilmişlik yapmazdım Yani bilgiç olmaya çalışmazdım . İnsancıl olurdum ve güleryüzlü bir gazeteci olmaya gayret ederdim . İçten , samimi ve doğrucu olurdum .
- Sadece kötü haberler ile ile insanları ürkütmek yerine iyi haberler de verip insanlara yarına umutla bakmayı , olumlu şeyler düşünmeyi söylerdim .

- Güçlü ve haksız olanın yanında değil ,  güçlü olsun , güçsüz olsun yeter ki haklı olsun böyle kimselerin yanında yer alırdım .
- Adeletli ve güvenilir biri olurdum .

- Dürüst bir yayıncılık ahlakı ile ilgili çalışırdım .
- Rızasını almadığım bir kişi hakkında köşe yazısı yazmazdım . Eğer yazacak olursam da o kişinin rızasını alıp o kişi ile ilgili bilgiler yazar ve halkı bilgilendirirdim .
- Araştırıcı , sabırlı ve disiplinli bir gazeteci olurdum ve hiç bir zaman yalan söylemez her zaman halka gerçekleri anlatırdım .
- İktidarda olan siyasi parinin olumlu yanlarını da olumsuz yanlarını da halka olduğu gibi aktarırdım .
-  Teknolojiyi takip eder ve halka en kolay ve en kısa yoldan nasıl gündemde ve dünyada olan olayları bildiririm çabasına düşer ve araştıran , sorgulayan , yaratıcı bir gazeteci olurdum .
- Halkın menfaati için konuşur ve halka destek olurdum .
- Kendimi haka daha iyi ifade edeblmek iyi iyi bir sözel yeteneğe sahip olur ve etkili ve güzel konuşmaya dikkat ederdim .
- Halkı belli bir siyasi parti tarafına geçirmek için siyasi görüşüm hakkında herhangi bir bilgi vermezdim fakat benim gazetecilik ahlakım gereği de doğru olanları ve olması gerekenleri anlatırdım .
- Girişken ve tuttuğunu koparan bir gazeteci olarak halk tarafından sevilmek , benimsenmek isterdim .
- İiyi bir gözlemci olur ve olayları olduğu gibi aktarırdım .
- Haberleri halkın anlayacağı bir dille yazar ya da anlatırdım .
- Elime geçen topladığım bilgilerin doğru olduğunu iyi bir şekilde araştırıp inceledikten sonra bu konu ile hakı bilgilendirirdim .
- Her haberi yayınlamaz , haber yapılmaya değer olan olayları haber yapardım .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.