Coğrafya, Yeryüzünün Kullanma Kılavuzudur Sözünden Ne Anlıyorsunuz ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Coğrafya, Yeryüzünün Kullanma Kılavuzudur Sözünden Ne Anlıyorsunuz ?

    0

Coğrafya, Yeryüzünün Kullanma Kılavuzudur Sözünden Ne Anlıyorsunuz ?

Kullanma kılavuzu bir ürünü bize en doğru şekilde nasıl kullanılcağını anlatan yönergedir . Coğrafya da  yeryüzünü bize en verimli şekilde kullanabilmemiz için bir ipucudur .

İnsanoğlu yaşadığı bölgenin coğrafik özelliklerini iyi bilir ve tanırsa o bölgeyi de en verimli şekilde kullanabilir .  Örneğin ; kişi yaşadığı çevrenin toprağının ne kadar verimli olup olmadığını , o toprakta hangi ürünlerin yetişip yetişemediğini bilirse buna göre hareket eder . İşte burada da bize yön gösteren şey coğrafya bilimi olacaktır . Yaşanılan bölgeyi ne kadar iyi tanırsak , o bölgede hangi tür faaliyetlerin yapılıp yapılmayacağını bilir ve işimize bu şekilde devam edersek doğru bir yol çizmiş oluruz . Diğer bir örnek vermek gerekirse ; hangi madeninin hangi bölgede ya da hangi arazide olduğunu iyi bir şekilde araştırıp incelersek burada da coğrafya bize yol göstermiş olur ve daha akıllıca ve daha planlı bir iş gerçekleşirmiş oluruz .


Coğrafya biliminden iyi bir şekilde faydalanmak için coğrafyanın ne olduğunu iyi bilmeli ve coğrafyanın bölümleri hakkında bilgi edinmeliyiz . İklim nedir , bitki örtüsü nedir , sıcaklık nedir , bakı nedir vb.  gibi terimleri iyi bir şekilde öğrenip bunlara göre de yönümüzü belirlemeli ve hayatı daha sistemetik bir biçimde yaşamaya gayret etmeliyiz .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.