Birey Olarak Rollerimiz , Hak ve Sorumluluklarımız Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Birey Olarak Rollerimiz , Hak ve Sorumluluklarımız Nelerdir ?

    0

Birey Olarak Rollerimiz , Hak ve Sorumluluklarımız Nelerdir ?

İnsan toplum içinde yaşayan bir varlıktır. Yani insan sosyal bir varlıktır. İnsan toplum içinde yaşadığı için belli rollere sahiptir ve bu rollerin yerine getirlmesi gerekir. Özellikle de bir guruba bağlı isek ve bu grupla belli çalışmalar yapıyırsak burada da üzerimize düşen rolleri en yi şekilde yerine getirmeye dikkat etmeliyiz. Örneğin; Ayşe bir öğrencidir ve Ayşe'nnin belli rolleri vardır. Öncelikle iyi bir insan olmak, derslerine çalışmak, arkadaşları ile iyi geçinmek, anne ve babasını üzmemek, çevresine örnek bir insan olmak gibi birden çok role sahiptir. Yani Ayşe hem öğrencilik görevini yerine getirmek hem de anne ve babasını üzmemek gibi birçok sorumluluğa sahiptir.

Toplum içinde siyasi, sosyal ve kişisel haklarımız da bulunur ve bu haklar bizlere anayasa tarafından sağlanmış haklardır. Kişisel haklarımız; zorla çalıştırma yasağı, kişinin dokunulmazlı, maddi ve manevi varlığı, kişi hürriyeti ve güvenliği, özel hayatın gizliliği, din ve vicdan hürriyeti...vb gibi haklar kişi haklarımız arasında yer alır. Siyasi haklarımız ise şunlardır: Türk vatandaşlığı, seçme ve seçilme hakkı, Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı, Dilekçe ve Bilgi Edinme Hakkı..vb gibi haklar siyasi haklarımızdır .


Sosyal Haklarımız şunlardır: Ailenin Korunması ve Çocuk Hakları, Eğitim ve Öğrenim Hakları, Kamu Yararı, Çalışma Ve Sözleşme Hürriyeti, Sosyal Güvenlik Hakları...vb haklardır. Bu Haklarımız devlet tarafından anayasa ile güvence altına alınmış haklardır. Devletimize yararlı bir vatandaş olmak, iyi bir insan olmak, vatanını ve milletini seven , değerlerine sahip çıkan ve onları koruyan bir vatandaş olmak, insancıl olmak, davranışlarımızla erdemli davranarak topluma örnek bir insan olmak ve daha birçok şeyler yapmak da sorumluluklarımız arasında yer alır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.