Bir Ülke Yönetimi İçin Ülkesindeki Nüfusu ve Özelliklerini Bilmek Niçin Önemlidir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Bir Ülke Yönetimi İçin Ülkesindeki Nüfusu ve Özelliklerini Bilmek Niçin Önemlidir ?

    3

Bir Ülke Yönetimi İçin Ülkesindeki Nüfusu ve Özelliklerini Bilmek  Niçin Önemlidir ? 

 Günümüzde dünyadaki ülkelerin tümü nüfus üzerinde önemle durmaktadır . Çünkü nüfusun iki yönü vardır . Nüfus bir yönü ile  sınırlı doğal kaynakları tüketerek çevre sorunlarına sebep olurken , diğer yönü ile de  önemli bir güç kaynağıdır  ve devamlılığın sağlanmasında önemli bir güçtür , önemli bir unsurdur . Ülkeler eskiden beri nüfus ve özelliklerini bilmek istemişler ve bunun için de nüfus sayımı yapmışlardır .

Günümüzde ise  nüfusun artması, azalması, Nüfusun cinsiyet ve yaş gruplarına göre dağılımı, Nüfusun gelir düzeyi, nüfusun iş düzeyi gibi özelliklerini belirlemek için nüfus sayımı yapılır.


Çünkü ülkeler bu nüfusun bu özelliklerini belirleyerek gelecek için kalkınma planları hazırlarlar . Nüfusun bu özellikleri göz ardı edilir ve  dikkate alınmazsa geleceğe yönelik bir politika hazırlanmış olsa bile başarılı sonuçlar ortaya çıkmaz . Ülkelerin nüfusunun özelliklerini bilmesi çok önemlidir . Çünkü  ülkelerin özel konumları dışında  en büyük güç kaynakları nüfusudur . Gelişmiş ülkeler nüfus ve nüfusunun özelliklerini bildikleri için nüfus artışını hızlandıran çalışmalar yapmakta ve bunun için ailelere teşvik yardımları da yapılmaktadır .  Gelişmemiş ülkelerde ise nüfus çoğalmakta ve fakat nüfusun niteliği  olumlu yönde olmadığı için bu gelişmemiş ya da geri kalmış ülkeler ise nüfus azaltıcı politikalar izlemektedir . Böylece de dünyada nüfus artış dengesi kurulmaya çalışılmaktadır .

3 yorum:
Write yorum
  1. çokkkkkkkkk uzun

    YanıtlaSil
  2. sizin sayenizde sözlüme 100 verdiler teşekkürler

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.