Basın Mensupları İnsanların Hangi Davranışlarını Haber Yapabilirler , Hangilerini Yapamazlar ? Neden? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Basın Mensupları İnsanların Hangi Davranışlarını Haber Yapabilirler , Hangilerini Yapamazlar ? Neden?

    1

Basın Mensupları İnsanların Hangi Davranışlarını  Haber Yapabilirler , Hangilerini Yapamazlar ?  Neden?

Basın mensupları ister ünlü bir kimse olsun isterse ünlü olmayan bir kimse olsun öncelikle insanların özel hayatına saygı duymalı ve insanlardan izin almadan , onların gönlü olmadan kafasına göre hareket etmemeli ve kişilerin özel hayatına saygı duymalıdırlar . Kişinin eğer ki haber yapılmaya rızası olursa yaşanılan olay ya da durumla ilgili konuyu abartmadan olduğu gibi aktarabilmelidirler .

Basın mensupları haber yaparken doğruları ve gerçek olan olayları haber yapmalı ve haber yaparken de adaletli olmalı ve belli bir kesimin yandaşı olmamalı , evrensel olmalı ve her zaman doğrunun , adeletin ve hakkaniyetin yanında olmalıdırlar . Kişi için herhangi bir suç kesinleşmediği sürece o kişi hakkında kesin yargıya varmamalı  ve o kişiyi insanlara suçlu gibi göstermemelidir . Çünküadaleti sağlayacak olan mahkemelerdir , yargıdır . Kişilerin özel yaşamlarına , kişi haklarına , sosyal ve siyasal haklarına saygı duyulmalı ve hiç bir kimse hakkında yalan yanlış haberler yapılmamalı , insanlara asla iftira atılmamalı ve insanların onuru ve haysiyeti ile oynanmamalıdır.


Basınmensupları her zaman doğru , dürüst ve güvenilir olmalı herhangi bir makamın emrinde değil adaletin emrinde olmalıdırlar . Basınmensupları uygun olan kanunen de herhangi bir sakıncası olmayan doğru haberleri yapmalı ve topluma örnek kurumlar olmalıdırlar .

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.