Atatürk'ün Tarih Yazmak Tarih Yapmak Kadar Mühimdir, Yazan Yapana Sadık Kalmazsa Değişmeyen Hakikat İnsanları Şaşırtacak Bir Mahiyet Alır Sözünden Ne Anladığınızı Kısaca Yazabilirmisiniz ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk'ün Tarih Yazmak Tarih Yapmak Kadar Mühimdir, Yazan Yapana Sadık Kalmazsa Değişmeyen Hakikat İnsanları Şaşırtacak Bir Mahiyet Alır Sözünden Ne Anladığınızı Kısaca Yazabilirmisiniz ?

    2

Atatürk'ün Tarih  Yazmak Tarih Yapmak Kadar Mühimdir, Yazan Yapana Sadık Kalmazsa Değişmeyen Hakikat İnsanları Şaşırtacak Bir Mahiyeta Alır Sözünden Ne Anladığınızı Kısaca Yazabilirmisiniz ?

Tarih  yazmak , tarih yapmak kadar mühimdir , yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır sözü ile  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarih yazıcılarının objektif yani tarafsız olunması gerektiğini vurgulamıştır.  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal  bu sözü ile tarafsızlığın tarih yazımında çok önemli olduğunu , eğer tarafsızca tarih yazılmazsa olayların çok farklı ve yanlış yere geleceğini ifade etmiştir .

Bunun tarih yazımında tarihçiler her zaman tarafsızlığa önem vermeli ve her şeyi olduğu gibi aktarmalı ve yalan yanlış bilgiler ile tarih yazmaya kalkışmamalıdırlar .

Tarih öğrenmenin faydaları ise şunlardır:
- Tarih geçmişimiz hakkında bilgi edinmemizi sağlar ve geçmişte yapılan hataların tekrar yapılmaması için ders çıkarılmasını sağlar .
-  Tarih öğrenerek geçmişimiz ve geleceğimiz arasında köprü kurulmuş olur .
- Tarih toplumda birlik ve beraberlik duygusununpekişmesini ve tek yürek olunmasını sağlar .
- Tarih sayesinde bilgi gelecekteki kuşaklara aktarılır .
- Tarih uygarlık ve kültürün gelişimini hızlandırır .

- Tarih sayesinde insanlığın geçmiş tecrübelerinden yararlanılır .

2 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.