Atatürk'ün Milli Mücadele Yıllarında Ve Cumhuriyetten Sonra İletişime Önem Vermesinin Nedenleri Neler Olabilir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk'ün Milli Mücadele Yıllarında Ve Cumhuriyetten Sonra İletişime Önem Vermesinin Nedenleri Neler Olabilir ?

    0

Atatürk'ün Milli Mücadele Yıllarında Ve  Cumhuriyetten Sonra İletişime Önem Vermesinin  Nedenleri Neler Olabilir ?

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk hem milli mücadele yıllarında hem de milli mücadele sonrası dönemlerde haberleşmeye çok önem vermiştir . Bunun nedeni ise şudur : Yapılan işgallerin haksızca yapıldığını ve milli birlik ve bereberliğimizin bozulmaması için , toprak bütünlüğümüzün bozulmaması için , milletimizin bu savunmada haklı olduğunu dünyaya göstermek için her zaman iletişime , haberleşmeye çok önem vermiştir ve bunun için de çok çaba göstermiştir . Atatürk basın yayına çok önem vermiştir . Fethi Bey ile Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında  İstanbul'da Minber Gazetesini yayınlamışlardır . Sivas Kongresi'nde milletin  sözcülüğünü doğrudan doğruya yapan İrade-i Milliye gazetesinin  çıkarılmasını sağlamıştır . Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin  yarı resmi organı olan Hakimiyet i Milliye gazetesi çıkarılmıştır . Anadolu Ajansı kurulmuştur . Anadolu Ajansının kurulması ile ise şunlar amaçlanmıştır :

- Milli mücadeleyi haksız bulan , karalayan ve iç ve dış propangadalara karşı halkı bilinçlendirmeyi amaç edinmiştir .

- Haberleşmeyi daha aktif hale getirmek için , haklılığımızı tüm dünyaya duyurmak için gazetelere araç gereç desteği sağlamayı amaç edinmiştir .
- Milli siyasetimiz ile ilgili yalan haberlerin , çelişkili haberlerin yayımlanmasını engellemeyi amaçlamıştır .
Atatürk haberleşmenin sağlanması için çeşitli gazetelerin kurulmasını sağlamış ve elinden gelen her türlü desteği vermiştir . Milli Mücadeleyi destekleyen yayın organları şunlardır :
- Öğüt
-  Yeni Adana
- İrade- İ Milliye
- Hakimiyet-i Milliye
- Hadisat
- Tanin
- Babalık
- Albayrak
- İzmir'e doğru
- Vakit
- İkdam
- Yenigün
- İleri
- Akşam
- Zaman
- İstiklal

- Anadolu vb.  basın yayın organları haberleşmenin daha iyi sağlanması amacı ile milli mücadeleye destek olmuşlardır ve haberleşme daha kolay ve daha etkili sağlanmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.