Atatürk'ün kurduğu Kitle İletişim Araçları Nelerdir ? Madde Halinde - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk'ün kurduğu Kitle İletişim Araçları Nelerdir ? Madde Halinde

    0

Atatürk'ün kurduğu Kitle İletişim Araçları Nelerdir ? Madde Halinde

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk basın yayına her zaman çok önem vermiş ve milletimizin davasında haklı olduğunu uluslar arası alanda kanıtlmaka için çeşitli gazetelerin kurulmasını sağlamıştır .
- Minber : Mustafa Kemal ve Fethi Bey ile birlikte kurulan bir gazetedir. Bu gazete  Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında İstabul'da  yayınladıkları bir gazate olması bakımından önemlidir .
- Anadolu Ajansı :  6Nisan  1920'de kurulmuştur . Anadolu Ajansı  Halide Edip Adıvar ,  Yunus Nadi gibi yazarların katkısı sayesinde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş olan bir gazetedir . Anadolu Ajansu kurularak şu amaçlanmıştır : Milli mücadelemize darbe vurmak isteyen iç ve dış kuvvetlere karşı  halkı bilinçlendirmek amacı ile kurulmuştur .

- İrade- İ Milliye :  Sivas Kongresi'nde çıkartılmasına karar verilmiştir . Milletimizin bölünmemesi için , milli mücadelenin devam etmesi için  kurulmuştur . Bu gazetenin  ilk yazılarının bir kısmı doğrudan Mustafa Kemal Atatürk tarafından yazılmıştır .

- Hakimiyet- i Milliye :  Bu gazetenin de ilk yazılarından bazılarını Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa yazdırmıştır . Bu gazete Cumhuriyet'in ilan edilmesinden sonra ise  Ulus Gazetesi adını almıştır .
- Ceride-i Resmiye:  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk resmi gazetesidir .
- Propaganda Komisyonu oluşturulmuştur . TBMM tarafından kurulmuş olan bir komisyondur .
- Matbuat ve İstihbarat Umum Müdürlüğü  ise milli mücadelenin içeriği hakkında halkı bilinçlendirmiştir . Anadolu'da yerel basının güçlenmesi için çalışmışlar ve her türlü desteği sağlamıştır .

-Mustafa Kemal'in katkıları İlk resmi radyo yayını yapılmıştır , Ankara Radyosu yayına başlamıştır . Telgraf ve Telefon Kanunu çıkarılmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.