Atatürk'ün Çocukluk Dönemi Ve Bu Dönem İçinde Bulunduğu Toplumun Sosyal Ve Kültürel Yapısı Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk'ün Çocukluk Dönemi Ve Bu Dönem İçinde Bulunduğu Toplumun Sosyal Ve Kültürel Yapısı Nedir ?

    0

Atatürk'ün Çocukluk Dönemi Ve Bu Dönem İçinde Bulunduğu Toplumun Sosyal Ve Kültürel Yapısı Nedir ?

Mustafa Kemal 1881 yılında günümüzde Yunanistan sınırları içerisinde yer alan o dönem bir Osmanlı vilayeti olan  Selanik şehrinde dünyaya gelmiştir . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal 1896 yılına kadar Yunanistan'ın Selanik şerinde kalmıştır . Yunanistan'ın Selanik şehri kozmopolit bir yapıya sahipti . Yani bu şehirde farklı din ve ırka mensup insanlar yaşamaktaydı . Selanik şehri aynı zamanda işlek bir limana sahip olduğu için de gelişmiş olan bir şehirdi .

İşlek bir limanı olan Selanik şehri  İstanbul ve Avrupa'yı biribirine bağlayan  demir yoluna da sahipti . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal çocukluk yıllarını Balkanlarda geçirmiştir . O dönemlerde Balkanlarda yaşanan olaylara şahit olmuştu .

Balkanların siyasi , kültürel sosyal ve ekonomik yapısı da  Atatürk de farklı izlenimler yaratmış ve  mücadeleci , araştırmacı ve çalışkan biri olmasında etkili olmuştur . Mustafa Kemal küçücük yaşlardan beri sürekli kitap okuyan ve tarihe ilgi duyan biri olmuştur . Yaşanan olaylara da kayıtsız kalmamıştır . Mustafa Kemal Atatürk döneminde Osmanlı Devleti sıkıntılı zamanlar geçirmekteydi . İşte Mustafa Kemal böyle bir ortamda kendini daha çok geliştirmiş ve ülkesini ve milletini zor durumdan kurtarmak için Kurtuluş Savaşının kazanılmasını ve başarıya ulaşılmasını sağlamıştır .  Sofya , Manastır ve İstanbul gibi şehirlerde Mustafa Kemal'in fikir hayatının gelişmesinde etkili olan şehirlerdir .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.