Atatürk Sosyal Bilimlerin Özellikle Dil Ve Tarih Konularının Geliştirilmesine Neden Çok Önem Vermiştir ?

Atatürk Sosyal Bilimlerin Özellikle Dil Ve Tarih Konularının Geliştirilmesine Neden Çok Önem Vermiştir ?

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk sosyal bilimlerin gelişmesine özellikle tarih ve dil konularının geliştirilmesine çok önem verilmiştir .Dil bir milletin kültürü , değeri , benliği olduğu için Mustafa Kemal de dilimizin geliştirilmesine çok önem verilmiş ve dilimizin dünya dilleri arasında yer alması için çalışmalarda bulunmuştur . Bunun için Türk Dil Kurumu'nun açılmasını sağlamış ve Türkçenin ne kadar önemli bir dil olduğunu göstermiştir .

Yine geçmişimize önem verdiği için , geçmişte yaşanan olaylardan ders çıkarılması ve aynı hataların tekrar yapılmaması için tarihe de çok önem vermiş bunun için de tarih alanında şu çalışmaları yapmıştır . Türk Tarih Kurumu'nun kurulmasını sağlamıştır . Dil Tarih ve Coğrafya Fakiltesi açılmış , Etnografya Müzesi açılmış , Arkeoloji Müzesi açılmış ve böylece tarih alanında da önemli çalışmalara imza atmıştır . Tarih bir milletin geçmişi , hafızasıdır . Tarihimizi geçmişimizi öğrenerek geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurarız . Tarih bir medeniyetin ortak malıdır . Tarih sayesinde  bilgi gelecek nesillere aktarılır . Tarih ve dilimiz uygarlık ve kültür hayatının gelişimini daha da hızlandırır . Tarih sayesinde insanlığın geçmiş yaşamındaki deneyimlerinden faydalanır .

Milli duygular pekişir ve milletimiz diline ve tarihine sahip çıkarak biribirine daha sıkı bağlanır ve karşılaşılabilcek sorunlar karşısında Türk Milleti tek yürek olur ve ülkesini kanının son damlasına kadar korumaya devam eder .0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top