Anne Ve Babaların Çocuklarına Karşı Sorumlulukları Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Anne Ve Babaların Çocuklarına Karşı Sorumlulukları Nelerdir ?

    0

Anne Ve Babaların Çocuklarına Karşı Sorumlulukları Nelerdir ?

Çocuklarını dünyaya getiren ebeveynler aynı zamanda çocuklarının sağlıklı bir ortamda büyümesi için , çocuğun aile içinde mutlu ve huzurlu olması için üzerine düşen sorumlulukları da yerine getirmek zorundadır . İşte bu sorumluluklar  şunlardır :
- Anne ve baba çocuğa her şeyden önce sevgisini vermeli ve o  onları anne  , baba sevgisinden asla mahrum etmemelidirler .
-  Çocuklarını koşulsuz sevmeli ve onları başka başka ailelerin çocukları ile asla kıyaslamamlıdırlar .
- Çocuklarının gereksinimlerini ( Fiziksel , duygusal , sosyal , ekonomik ) yerine getirmeli ve gücü yettiği oranda en iyisini yapmak için çalışmalıdırlar .

- Çocuklara bağırmamalı , aile içi şiddet ortamı olmamalıdır .
- Anne ve babalar çocukların gözü önünde tartışmamalı , bir problem varsa çocuğun ruh sağlığını bozmamak için başka bir odada kısık sesle konuşmalıdırlar .

-  Anne ev hanımı ise çocuklara yemeklerini hazırlamalı , evi temizlemeli , çocuklarına ilgi ve şefkat göstermelidir . Eğer anne çalışan bir anne ise işten sonra gelince  çocukların fiziksel olan gereksinimlerini karşıladıktan sonra onlarla birlikte vakit geçirmeli ve çocuğun gün içinde mahrum  kaldığı anne sevgisini gidermeye çalışmalıdırlar . Babalar ise evin geçimini sağlamalı o da tıpkı anne gibi işten geldiğinde biraz  dinlendikten sonra çocukların gün içinde  mahrum kaldığı baba sevgisini vermeli ve anne ile işbirliği içinde çocuklar ile güzel vakitler geçirmelidirler .
- Hafta sonları çocukları eğlenmek ve dinlendirmek amacı ile dışarı çıkarmalı , pikniğe götürmeli ya da hiç bir şey yapamıyorsa evde birlikte dolu dolu vakit geçirilmelidir .
- Anne ve babalar çocuklarını sürekli ders çalışmaları konusunda zorlamamalı , ama çalışması gerektiğini uygun bir dille anlatmalıdırlar .
- Ergenlik dönemindeki çocuklara daha hassas davranmalı ve onların ruh hallerini anlamalıdırlar .
- Okul ile bağlantı halinde olmalı , okul aile işbirliği içinde hareket etmelidirler .
- Çocuk için uygun ders çalışma ortamları oluşturulmalı , eğer ona göre bir oda yoksa televizyon kapatılmalı ve çocuklar ders çalıştıktan sonra açılmalıdır .
- Ailece birlikte kitap okuma saatleri düzenlenmelidir .
- Çocuğun başarısına ödül verilmelidir .
- Çocuğun sosyal etkinliklere katılması sağlanmalıdır .
- Çocuklara ben dili kullanılmalıdır .

- Onların başarılı olacağına inanılmalı ve onlara güvenilmelidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.