Ailenin Çocuk Gelişimine Etkisi - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ailenin Çocuk Gelişimine Etkisi

    0

Ailenin Çocuk Gelişimine Etkisi

Aile bir toplumun temel yapı taşlarından birisidir . Anne, baba ve çocuklardan oluşan aileye çekirdek aile denir . Günümüzde en yaygın olan aile tipi de çekirdek ailedir . Aileye neşe katan , aile briliğinin bütünlüğünü sağalayan ise ailede doğan çocuklardır . Çocuk bir ailenin sevinci , mutluluğu kısacası her şeyidir . Anne ve babalar çocuk yapmayı düşünüyorlarsa bu çocukların geleceğini de düşünürek hareket etmeli ve bilinçli bir ana ve baba olmalıdır . Sadece çocuk doğsun fakat hiç ilgilenilmesin bu ailede yetişen çocuk ne kendisine faydalı olacaktır ne de içinde yaşadığı topluma faydalı olacaktır .

Anne ve  babalar çocuklarını en iyi bir şekilde yetiştirmek için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidir . Bir çocuğun ruh halinin sağlıklı olup olmadığı , hayata gülen gözler ile bakıp bakmadığı aileye bağlıdır . Aile çocuğa sevgi veriyorsa o çocuk da ileride çevresine sevgi ve mutluluk verecektir . Aile çocuğa kötü örnek oluyorsa , anne ve baba ruh sağlığı yerinde olmayan birisi ise o çocuğun da ruh sağlığını ve geleceğini düşününün derim artık . Özellikle de küçücük çocuklara küsen anne ve babalar vardır , çocuk ne olduğunu anlayamaz ve derin bir acı çeker . Siz ailelere sesleniyorum lütfen çocuklarını sevin onlara bağırmayın ve saçma sapan onları görmezlikten gelmeyin , onlarla konuşmama gibi hareketler içine girmeyin . Çocuklarımız ülkemizin geleceği , aydınlığı , umududur . Sağlıklı nesiller yetişmesi için ve sağlıklı bir toplum olması için sağlıklı ailelerin , anne ve babaların olması şarttır . Ancak bu şekilde gelişir ve kalkınırız . Aile çocuğuna daima içten ve samimi davranmalı , çocuğu başka çocuklar ile kıyaslamalı ve onu olduğu gibi can-ı gönlden sevmesini bilmelidir . Unutmayın çocuğun sahip olmak isteği tek şey anne ve baba sevgisidir , onu bu sevgiden mahrum koyarsanız sonuçları çok kötü olur ve hayatınız yaşanamaz bir hale gelebilir . Fakat çocuğa sevgiyi verirseni inan ki onun isteyip de başaramayacğı şey olmayacaktır .


Buradan da anlaşılacağı gibi lütfen çocuklarımızı sevelim ve koruyalım . Onları ilgi , istek ve yeteneklerine göre isteği mesleği yapmasına izin verelim ve onlara asla şiddet uygulamayalım . Unutmayın şiddetin her türlüsü ister fiziki şiddet olsun , psiklojik şiddet olsun tüm bunların hepsi canilik ve zavallıktan başka bir şey değildir . Kalın sevgi ve gerçek aile olma duygusu ile .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.