Zekice Kurulan Planlar Sayesinde Kazanılmış Zaferlerimiz - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Zekice Kurulan Planlar Sayesinde Kazanılmış Zaferlerimiz

    0

Zekice Kurulan Planlar Sayesinde Kazanılmış Zaferlerimiz

Türk tarihi zekice kurulan planlar sayesinde kazanılan zaferlerle doludur . Türk savaş sanatı içerisinde stratejilerin büyük önemi vardı . Bunlar içerisinde sahte geri çekilme , korkutma ve yıpratma , hilal taktiği vb. daha birçok strateji bulunmaktaydı . Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Türk tarihindeki zekice kurulmuş planlar sayesinde kazanılan zaferlere örnekler vereceğiz :

1. İstanbul Fethi ve Gemilerin Karadan Yürütülmesi :

Bizans tarafından Haliç'e kalın zincirler çekilmesi sebebiyle Fatih Sultan Mehmet'in emri ile Osmanlı donanması Galata surları önünden kaydırılarak Haliç'e indirildi . Gemilerin geçeceği 2 ila 4 km uzunluğundaki mesafe ormanlık bir alandı ve buradaki ağaçlar kesilerek Cenevizlilerden alınan zeytinyağı ile kayganlaştırılarak bu ağaçlar sabitlendi .

2. Çanakkale Zaferi ve Nusret Mayın Gemisi :

İtilaf devletlerine ait donanmaların manevra yaptığı yer olan Karanlık Liman'a Osmanlı donamasının elinde kalan son 26 mayın büyük bir titizlikle ve gece karanlığında suyun 4,5 m altına Nusret mayın gemisi tarafından yerleştirilmiştir . İtilaf devletleri tarafından tespit edilemeyen bu mayınlar yaklaşık 5000 civarında savaş ve ticaret gemisinin batmasına sebep olarak savaşın seyrini tamamen değiştirmiş ve Türk tarihinde şanlı bir yer almıştır .

3. Malazgirt Meydan Muharebesi ve Hilal Taktiği :

Sayıca Bizans ordusundan çok az olan Alparslan komutanları ile durum değerlendirmesi yaptı ve hilal taktiğine karar verdi . Önce atlı askerler Bizans ordusu üzerine saldırdı ve ok atışları ile onlara zaiyat verdirdi . Daha sonra Alparslan ordusuna sahte geri çekilme emrini verdi . Diyojen Alparslan'ın korktuğunu zannederek Alparslan'ın ordusunu kovalamaya başladı . Zırhlı olan Bizans ordusu iyice yorulunca Aparsalan'ın emri ile kenarda mevzilenen Türk askerleri ortaya çıkarak Bizans ordusunu çember içine aldı v imha etti .

4. Mohaç Meydan Muharebesi ve Hilal Taktiği

Bu savaşta da Osmanlı ordusu yine Hilal Taktiği ile Macar ordusuna çok ağır bir hezimet yaşatmıştır .

5. Büyük Taarruz ve Sad Planı


Ordu sad harfi şeklinde yerleştirilir . Bu planda sad harfinin kuyruk kısmına süvariler , ilk ordu güneye , ikinci ordu doğuya yerleştirilir ve düşman sarılır . Bu savaş planı Büyük Taarruz savaşında uygulanmış ve büyük başarı sağlanmıştır . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.