Yaşanan Bir Deprem Sonucu Evlerini Kaybetmiş Ailelerin Temel İhtiyaçları Nelerdir , Bu İhtiyaçları Hangi Kurumlar Karşılar ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yaşanan Bir Deprem Sonucu Evlerini Kaybetmiş Ailelerin Temel İhtiyaçları Nelerdir , Bu İhtiyaçları Hangi Kurumlar Karşılar ?

    0

Yaşanan Bir Deprem  Sonucu Evlerini Kaybetmiş Ailelerin  Temel İhtiyaçları Nelerdir , Bu İhtiyaçları Hangi Kurumlar Karşılar ?

 Türkiye deprem kuşağı üzerinde olan bir ülke olduğu için  yaşanan bir depremde birçok canlı hayatını kaybeder , insanlar evlerinden olur ve birçok yıkım yanında bir de psikolojik yıkım insanları daha çok zor duruma sokmaktadır . Özellikle geçmiş yıllarda yaşanmış olan Erzincan depreminde binlerce insan hayatını kaybetmiş ve maddi olarak aileler için büyük hasarlar ortaya çıkmıştır ve 1939 yılında gerçekleşmiş olan bu  Erzincan depreminde 32 bine yakın insanımız hayatını kaybetmiş ve çok sayıda yaralımız olmuştur .

Ülkemizde yaşanmış olan , en şiddetli olan ve en çok hasar bırakan deprem Erzincan depremi olmuştur . Yine yakın zamanda olan 17 Ağustos Marmara Depremi'nde binlerce ev yıkılmış , insanlar çok sıkıntılı durumlara düşmüş , enkaz altında kurtarılmayı bekleyen canlar umudunu yitirmemiş , kimisi anasını , kimisi babasını,  kardeşini yitirmiştir bu depremlerde .

Bu depremlerde körpe kuzular canlarından  olmuştur . Evlerini kaybetmiş depremzede kardeşlerimizin ilk gereksinimleri fiziksel ihtiyaçları ve daha sonra sosyal ihtiyaçları olacaktır . Başlarını sokacak bir çadır ya da ev olması , karınlarını doyurmak için yiyecek , barınmaları için su ve daha birçok şeylerin karşılanması gerekir . Depremzedelerin bu ihtiyacını karşılayan bir takım kurum ve kuruluşlar vardır . Bu kurumlar şunlardır : Sivil Savunma Genel Müdürlüğü , AKUT , İstanbul Yardım Grubu , Kızılay , Yeşilay , Arama Kurtarma Araştırma Dernekleri , Ağ 17  Yardım Gönüllüleri Derneği , Ortadoğu Arama Kurtarma , Dağcılık , ve Doğa Sporları Derneği , ARDİM Açık Radyo Deprem İletişim Merkezi gibi kurumlar depremzedelere yardım eden ve onları halkımızın katkıları ile yalnız bırakmayan kuruluşlardır .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.