Verginin Faydaları Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Verginin Faydaları Nelerdir ?

    0

Verginin Faydaları Nelerdir ?
Ülkemizde vergi vermek her  vatandaşın görevidir . Vergi vermenin faydaları şunlardır :
- Ekonomide düzeni yani istikrarı sağlamak için ,
- Toplumun refahının artırılması için ,
- Verilen vergilerin halka  tekrar hizmet olarak dönebilmesi için ,
- Devlet kamu gelirinin artması için ,

- Devletimizin bize çeşitli imkanlar sunması  gibi nedenler vergi vermenin faydaları arasında sayılır . Bizim verdiğimiz vergiler yine bizim huzurumuz için gereklidir . Bundan dolayı vergilerimizi her zaman zamanında vermeliyiz .

- Vergi vermenin amacı şudur : Devlete verilen vergiler o toplumda yaşayan halkın ihtiyaçlarını karşılayacaktır . Su , yol , elektrik , havaalanları , tüneller vb. olarak geri dönecektir . Herkes vergi vermek zorundadır . Bu nedenle vergide genellik ilkesi , vergide adalet ilkesi vardır .
-Fakat vergide eşitlik ilkesi olamaz . Çünkü toplumda yaşayan bireylerin ekonomik durumu aynı değildir . Örneğin bir medya patronu ile bir memur aynı vergiyi veremez . Tabi ki medya patronu daha fazla vergi vermek zorundadır . Çünkü daha çok kazanmaktadır . Bundan dolayı vergide eşitlik değil , vergide adalet ilkesi hakimdir . Ülkemizde de vergiler her bireyin geliri oranına göre alınmakta ve bu bireylere  çeşitli şekillerde geri dönmektedir .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.