Ürettiklerimiz Deyince Aklınıza Ne Geliyor ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ürettiklerimiz Deyince Aklınıza Ne Geliyor ?

    0

Ürettiklerimiz Deyince Aklınıza Ne Geliyor ?


Yaşadığımız ülke dört mevsimin yaşandığı , doğal ve tarihi güzelliklerinin bulunduğu , iklim çeşitliliğinin , bitki örtüsü çeşitliliğinin , yeryüzü şekillerinin çeşitli olduğu ..vb zengin bir ülkedir . Ürettiklerimiz denilince aklıma ilk gelen şeyler şunlar oluyor . Ülke olarak ürettiğimiz tarım ürünleri ve bunların ülke ekonomisine sağladıkları getiriler .

Tarım ürünlerinden ürettiklerimiz şunlardır : İncir , kuru kaysı , elma , turunçgiller , zeytin , nohut , kırmızı mercimek , yeşil mercimek , fasülye , nohut , pirinç , ayçiçeği , üzüm , tütün ,  buğday , mısır , arpa , tütün , pamuk , şeker pancarı , haşhaş , keten kenevir , anason , gül , sebzecilik , yumru bitkiler ( soğan, sarımsak, patates gibi) , fındık , antep fıstığı , muz gibi tarım ürünlerini ülkemiz üretmekte fakat bunlardan kimilerini ihraç etmekte , kimileri ise ülke içerisinde tüketilmektedir .

Ürettiklerimiz deyince aklıma gelen bir diğer  şey ise sanayi ürünlerimizdir . İhraç ettiğimiz madenlerimiz vardır . İhraç ettiğimiz ürünlerimiz tabi ki ürettiklerimiz ürünlerdir . Madenlerden bor , cıva ,  bakır , krom ; tarım ürünlerinden pamuk, tütün, incir, kuru kaysı, üzüm, fındık yer alır .  Su ürünleri, canlı hayvan, tekstil ve dokuma ürünleri, hayvansal ve bitkisel yağlar, unlu mamüller , çimento, lastik, madeni eşyalar, şeker, demir çelik ürünleri, orman ürünleri, plastik maddeler gibi ürünleri üretir ve başka ülkelere de ihraç eder ve bundan ülke olarak büyük kazançlar sağlarız .

Ayrıca çeşitli enerji kaynaklarının üretimi de sağlanır . Taşkömürü , linyit , petrol gibi enerji kaynaklarının da üretimi yapılır. 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.