Ülkemizde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Ve Yetiştikleri Yerler - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ülkemizde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Ve Yetiştikleri Yerler

    0

Ülkemizde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Ve Yetiştikleri  Yerler

1. Tahıllar:
* Buğday: Tahıllar içinde yetişme alanı en geniş ve en fazla olan tarım ürünüdür. Ülkemizin iklimine uygundur. Yetişme döneminde yağış, olgunlaşma döneminde sıcaklık ve kuraklık ister.
En çok İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilir. Ege ve Akdeniz kıyılarında getirisi yüksek olan başka tarım ürünleri yetiştirildiği için buralarda üretimi yaygın değildir.
* Arpa: Ülkemizde buğdaydan sonra en çok  yetiştirilen  tarım ürünüdür. Arpa soğuk ve sıcağa buğdaydan daha dayanıklıdır. En çok İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde yayın bir tarım ürünüdür. İçki sanayisinde, ekmek yapımında ve hayvan yemi olarak kullanılan bir üründür.
* Mısır: Mısır nem ve sıcak isteyen bir tahıl gruptur. Karadeniz Bölgesi'nde tüketim amacıyla üretilir. Yani orda üretilen mısır Karadeniz halkının kendisi tarafından tüketilir. Ekim alanları en çok Karadeniz, üretimi en fazla ise Akdeniz Bölgesi'nde yapılır. Sanayi maddesi, hayvan yemi olarak yağ ve alkol imalatında kullanılır. Karadeniz'deki mısır üretiminin ekonomiye katkısı çok azken Akdeniz Bölgesi'ndeki mısır üretiminin ülke ekonomisine katkısı büyüktür.
* Pirinç ( Çeltik): Genelde vadi tabanlarında ve sulamanın geliştiği yerlerde yetişir. Ergene Havzası, Ege Bölgesi'ndeki akarsu boyları ve Karadeniz Bölgesi'ndeki akarsu boylarında yetiştirilir. Dünyada ise en çok Musun Asya'sı ülkelerinde yetiştirilir.

2. Baklagiller:
* Mercimek: Baklagiller içinde neme en az ihtiyaç duyan ve kuraklığa en çok dayanıklı olan bitkidir.  Yeşil mercimek üretimi daha çok İç Anadolu'da yapılırken , kırmızı mercimeğin tamamı ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilir. Ülkemiz dünya mercimek üretiminde birinci sırada yer alır.
* Nohut:  Baklagiller içinde üretimi en fazla yapılan üründür. İç Anadolu, GÜNEYDOĞU Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'nde tarımı yapılır.
* Fasulye:  1200 metrenin altında bir yükseltiye sahip olan her yerde ve sulanabilen tüm ovalarda yetişir. Marmara Bölgesindeki ovalar, İç Anadolu Bölgesindeki ovalar ve Batı Karadeniz Bölü'nde tarımı yapılır.

3. Sanayi Bitkileri:
* Pamuk: Yetişme döneminde nemlilik, yağış ve olgunlaşma ister, hasat döneminde ise sıcaklık ve kuraklık isteyen üründür. Güneydoğu Anadolu PROJESİ İLE ŞU ANDA EN ÇOK Güneydoğu Anadolu Ovalarında yetişir. Pamuklu dokuma sanayisinin hammaddesidir. Akdeniz Bölgesi ve Kıyı Ege Ovalarında üretimi yapılır.
* Tütün:  İklim seçiciliği az olan tarım ürünüdür. Bundan dolyı her türlü iklim ve toprakta yetişir. Sigara sanayisinin hammaddeleridir. Kalitesini korumak ve üretimdeki dalgalanmalar olmaması için devlet kontrolünde yetiştirilir. Ege Bölgesi pamuk üretiminde 1. Sırada yer alır. Samsun, Tokat çevresi ile Bitlis ve Adıyaman 'da da  yapılır.
* Şeker Pancarı:  Ülkemiz için yeni fakat üretiminde büyük başarı sağlanan bir tarım ürünüdür. Ilıman iklim bitkisidir fakat kurak olan yerlerde de sulama ile yetiştirilir. Şeker sanayisinin hammaddesidir. En çok İç Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilir. Kıyı bölgelerde getirisi fazla olan tarım ürünleri yetiştirilir. Atıkları küspe yemi olarak kullanılır. Çabuk bozulabilen bir ürün olduğundan dolayı şeker fabrikaları yanında besicilik gelişmiştir.
* Çay:  Yağış rejimi düzenli olan iklimde yetişir. Ülkemizde sadece Doğu Karadeniz Bölü'münde rize ve çevresinde yetişir.
* Keten Kenevir: Batı Karadeniz Bölümü'nde  Kastamonu ve çevresinde yetiştirilir. Tohumundan yağ elde edilir. Lifleri ise dokuma sanayinde kullanılır. Kenevirden ise uyuşturucu elde edildiği için bu ürün devlet kontrolü altındadır.
* Gül:  En çok Isparta'da yetiştirilir. Yaprağından reçel, krem,sirke ve gülsuyu yapılır.
* Haşhaş: Tohumundan yağ elde edilir. Tıpta ilaç sanayinde kullanılır. Afyon- Karahisar, Denizli, Konya, Uşak, Isparta, Burdur, Kütahya'da üretilir.
* Anason: İçkilere koku vermek için kullanılır. Antalya Bölümü ve Ege Bölgesi üretiminde 1. Sırada yer alır. Muğla, Burdur ve Antalya en çok üretimi yapılan illerdir.
4. Yağ Bitkileri:
* Ayçiçeği: Yetişme döneminde nem, olgunlaşma döneminde kuraklık ister. En fazla Marmara Bölgesi'nde üretimi yapılır. Özellikle Edirne ve Tekirdağ ile Ergene Havsasında yapılır.
* Zeytin:  Yazları sıcak ve kurak , kışları ılık ve yağışlı iklim tipinin ürünüdür. Ana vatanı Doğu Akdeniz'dir. Don olaylarından olumsuz etkilenir. Ege Bölgesi, Akdeniz, Güney Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilir.
* Soya Fasulyesi: Akdeniz'de ikinci ürün olarak sulama ile yetiştirilir. Akdeniz Bölgesi 1. Sıradadır.
5. Yem Bitkileri şunlardır: Korunga, burçak, yulaf, fiy. Bunlar  et ve süt üretiminin artırılmasında ve  hayvanların beslenmesinde kullanılır.
6. Meyveler:
 *Fındık: Nemli ve  kış ılıklığı isteyen bir üründür. Marmara Bölgesi'nin bir bölümünde, daha çok Karadeniz Bölgesi'nde Giresun ve Ordu çevresinde yetiştirilir. Ülkemiz fındık üretiminde dünyada birincidir.
* Üzüm : Soğuğa dayanıklıdır. Sirke, pekmez ve alkol sanayinde kullanılır. İç Anadolu, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetişir en çok.
* İncir:  Kıyı bölgelerinde, iç bölgelerde ve Güneydoğu Anadolu'da incir ağaçları vardır. Bunlardan kimisi ekonomik amaçlı yapılmakta, kimi yerlerde ise sadece ağaç şeklinde vardır. Ege Bölgesi'nde Aydın  ve  çevresinde en çok yapılır. Ülkemiz dünya üretiminde 1. Sıradadır.
* Turunçgil: Akdeniz Ve Ege kıyılarında yetiştirilir. Mandalina, greyfurt, portakal ve limona turunçgiller denilir.  Akdeniz Bölgesi 1. Sıradadır.
* Antep Fıstığı: Gazi Antep, Şanlıurfa ve Siirt'te yetiştirilir.
* Muz:  Tropikal iklim bitkisidir. Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilir.  Anamur,Alanya, Gazipaşa'da üretimi yapılır.
* Sebzecilik  en çok Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi'nde en çok yapılır. yapılır. Ülkemizde yumru bitkilerden sarımsak, soğan ve patates de yetiştirilir.
* Seracılık:  Güneşlenme süresinin en fazla olduğu ve kışların ılık geçtiği Akdeniz Bölgesi seracılıkta bir numaradır. Akdeniz ve Ege kıyılarında yaygındır.

* Turfandacılık: Doğal yetişme ortamında meyve ve sebzenin  mevsiminden önce yetiştirilmesidir. Sıcaklık şartlarının uygun olduğu Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde yapılır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.