Ülkemizde petrol çok az çıkmasına rağmen petrol ürünlerini istediğimiz kadar kullanabiliyor muyuz . Ülkemiz bu ihtiyacını nasıl karşılıyor ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ülkemizde petrol çok az çıkmasına rağmen petrol ürünlerini istediğimiz kadar kullanabiliyor muyuz . Ülkemiz bu ihtiyacını nasıl karşılıyor ?

    0

Ülkemizde petrol çok  az çıkmasına rağmen petrol ürünlerini istediğimiz kadar kullanabiliyor muyuz . Ülkemiz bu ihtiyacını nasıl karşılıyor ?
Dünyadaki en değerli yeraltı kaynaklarından birisi de petroldür . Petrol çıkarıldığı ülkeye ekonomik olarak büyük katkı sağlamaktadır . Çünkü pahalı bir ekonomik yeraltı kaynağıdır . Petrol arıtıldıktan sonra çeşitli  maddeler elde edilir ve elde edilen maddeler çeşitli sektörlerde kullanılır . Ülkemizde petrolün çıkarıldığı yer Raman Dağı , Kurtalan , Garzan , Adıyaman ve Mardin çevresinde çıkarılmaktadır .  Petrolün işlendiği yerler ise  Mersin - Ataş , İzmir - Aliağa ,  Kırıkkale Orta Anadolu , Batman , İzmit İpraş rafinelerinde işlenmektedir .Türkiye'de petrol çıkarımı azdır . 

Petrol ürünlerinin çoğu  petrol rafinelerinde damıtılmış şekilde bulunmaktadır . Yani  petrol rafinelerinde damıtılmış petrol yer almaktadır . Ülkemizde  Petrol çoğunlukla  enerji olarak tercih edilmektedir  .

Benzin , fuel oil vb. olarak petrolden yaralanılmaktadır . Ülkemizde petrol az çıktığı için daha çok başka ülkelerden ithal edilir ve  az çıkarıldığı için istediğimiz alanlarda fazla kullanamayız fakat ithal edildiği zaman istediğimiz alanlarda yeterince kullanabiliriz . Dış ülkelerden hammadde olarak alınan petrol yukarda saydığımız yerlerde de işlenmektedir . Petrol ithal ettiğimiz ülkeler ise şunlardır : Suudi Arabistan , İran , Rusya ,  Kazakistan , Irak  , Cezayir  vb . ülkelerdir . Ülkemiz ithal ettiği ülkeler sayesinde petrol ürünlerini işleyebiliyor ve istediği alanlarda da kullanabiliyor .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.