Toplumdaki Dayanışma Ve İş Bölümünün İhtiyaçları Karşılamadaki Önemi Nedir ?

Toplumdaki Dayanışma Ve İş Bölümünün İhtiyaçları Karşılamadaki Önemi Nedir ?

İnsan sosyal bir varlık olduğu için toplumda  çalışmak ve kendisine bir iş bulmak zorundadır . Her insan farklı yetenekle doğmuş , kimileri ise yetenekleri olduğu halde ilgi alanları farklı olan mesleklere yönelmiş ve toplumda bu düzene göre yaşamaya devam edilmektedir . Toplumdaki dayanışma ve iş birliğini sağlayan birçok kurum vardı r. Sağlık kurumları , eğitim kurumları , sosyal güvenlik kurumu , sosyal yardım kurumları , çocuk esirgeme kurumları , askeri kurumlar , topluma hizmet kurumları gibi çeşitli kurumlar vardır .

Bu kurumlar ülkemizin çoğu yerinde teşkilatlanmıştır . Ülkemizde yer alan bu kurumlar hangi bakanlığa bağlı ise ve hangi görevi yapmakla üstlenmişlerse o görevi sürdürmek zorundadırlar .  Verilen görevlerin iyi bir şekilde yerine getirilmesi ve vatandaşlara daha iyi bir hizmet sunulabilmesi için  bu iş kurumlarında iş bölümleri yapılır . 

Toplum içinde birlikte yaşadığımız için  iş bölümü yapılmalı ve herkes  bu iş bölümünden payını almalıdır . Örneğin ; öğretmen öğretmenliğini, çifçi çiftçiliğini, doktor doktorluğunu, mühendis mühendisliğini ..vb yapınca bu iş bölümü de gerçekleşmiş olur . Eğer sadece bir iş bölümü olsa ve diğer meslekler olmasaydı o zaman toplumdaki insanlar her ihtiyacını karşılayamazdı . İnsan her şeyi yapabilecek güçte değildir  . Allah herkese farklı bir zeka vermiştir . İşte bu farklılıklarımız da bizi bir araya getirir ve toplum içinde birlikte yaşama zorunluluğunu ortaya çıkarır . Kişi aynı anda hem doktor , hem  astronot , hem kimyager ya da hem fizikçi olamaz . Bunlardan biri ya da bir kaçında kendini geliştirebilir ve uzmanlaşabilir . Herkes kendine uygun olan görevi yapınca toplumda dayanışma ve iş birliği sağlanır . Örneğin polisler bizim güvenliğimizden sorumlu olduğu için  bizim huzurlu bir şekilde yaşamamızı sağlar .  Askerler sınırda nöbet tutar ve yine bizim güvenliğimizi sağlar . Öğretmen gelecek nesillere aydın bireyler yetiştirir ve eğitimli bir birey olmamızı sağlar , doktor hasta olanlara yardım ederek sağlık ihtiyacımız karşılarlar ve diğer tüm meslekler bu şekilde topluma faydalı işler yaparlar .

Böyle olunca da toplumdaki dayanışma  ve iş bölümünün ihtiyaçları karşılanmış olur ve daha aydın ve daha gelişmiş bir toplum haline geliriz.

                                          

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)