Ticaret Yolları Bir Ülke İçin Hangi Alanlarda Önemli Olur ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ticaret Yolları Bir Ülke İçin Hangi Alanlarda Önemli Olur ?

    0

Ticaret Yolları Bir Ülke İçin Hangi Alanlarda Önemli Olur ?

Ticaret yolları ülkeler için çok önemli bir yere sahiptir . Çünkü ticaret yollarının gelişmiş ve işlek olması o ülkenin siyasi , sosyal , ekonomik , askeri , stratejik önemini daha çok artırır . Ticaret yollarından sağlanan gelirler ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlanır . Bir ülkede yer alan  ticaret yolları  o ülke için büyük bir ekonomik değer ve yatırımdır .

Çünkü ticaret yollarını kullanmak isteyenler belli miktarlarda vergiler alınır ve bu da ülkeye ek kazanç olarak getiri sağlar . Örneğin İpek ve Baharat Yolları tarihte çok önemli bir yere sahip olmuş olan ticaret yollarıdır . İpek yoluna sahip olmak isteyen bir çok devlet birbiri ile siyasi mücadelelere girmiş ve bu ticaret yoluna egemen olmak istemişlerdir . 


Lidyalıların oluşturduğu Kral yolu da ticaretin yapıldığı yollardan biriydi. Ticaret yolları ülkeler için sadece ekonomik getiri sağlamamış aynı zamanda toplumların birbiri ile kaynaşmasını da sağlamıştır ve toplumlar birbirlerinin kültürünü tanımışlar ve birbirlerinin kültürlerinden faydalanmışlar ve böylece kültür zenginliği de ortaya çıkmıştır . Ülkemizde yer alan İstanbul  ve Çanakkale Boğazı  stratejik , siyasi ,ekonomik anlamda  önemli su yolları arasında yer alır. Ticaret yollarına hakim olmak için eskilerden beri hep bir mücadele yaşanmıştır . Çünkü ticaret yollarına sahip olmak ülkeye bir çok kazanç sağlamıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.