Sakarya Savaşının Sonuçları Nelerdir ? (23 Ağustos - 13 Eylül 1921) - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Sakarya Savaşının Sonuçları Nelerdir ? (23 Ağustos - 13 Eylül 1921)

    0

Sakarya Savaşının Sonuçları Nelerdir ?  (23 Ağustos - 13 Eylül 1921)

Sakarya Savaşının sonucunda şunlar yaşanmıştır :
- Fransa ile Ankara Antlaşması yapıldı , Hatay hariç Suriye sınırları çizildi.
- Mustafa Kemal Paşa'ya Gazilik ve Mareşallik unvanı verildi.
- Ukrayna ile Dostluk Sözleşmesi yapılmıştır.
- Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan ile Kars Antlaşması yapıldı. Kars Antlaşması ile  Moskova Antlaşmasındaki maddeler onaylandı. Kars Antlaşması ile Kafkas sınırları kesin olarak çizildi.

- Başkomutanlık Kanunun süresi uzatıldı.
- İtilaf Devletleri ile Paris Mukarreratı ( Görüşmeleri) yapıldı.
- Türkiye Büyük Millet Meclisine olan güven arttı.
- İtalya Anadolu'dan çekilme sürecini tamamlamıştır.
- İtalya ve Fransa savaştan çekildi.

- Düzenli ordular savunmadan saldırıya geçti. Böylece 2. Viyana Kuşatması'ndan itibaren  başlayan geri çekilme sona erdi. Sakarya Savaşı bu yönü ile  Hendek Savaşı, Miryekefalon Savaşı ve 2. Kosova Savaşları ile benzerlik göstermektedir.
- İngiltere elinde bulundurduğu  Malta esirlerini, Türkiye'nin elindeki İngiliz esirlerini  serbest bırakması kaydıyla,  serbest bırakmıştır.
Not: Sakarya  Savaşı 22 gün sürmüştür. Bu savaşta çok sayıda Subayımız hayatını kaybettiği için bu savaşa '' Subay Harbi '' de denilir. Bu savaşta ordumuzun komutasında görev alan kişiler ise şunlardır: Başta Ulu Önder Mustafa Kemal, Batı cephesi komutanı İsmet Paşa, Kazım Özalp, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak, Kemalettin Sami,Şükrü Naili,   İzzet ve Derviş Paşalar gibi üst düzey komutanlar da yer almıştır.

Not:'' Hattı müdafaa yoktur,  sathı müdafaa vardır. O satıh , bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı  vatandaşın her kanı ile ıslamadıkça terk edilemez. Onun için, küçük büyük her birlik ilk durabildiği noktada , tekrar düşmana karşı  cephe teşkil edip muharebeye devam eder. Yanındakinin çekildiğini gören birlikler, ona tabi olamaz. Bulunduğu mevzide sonuna kadar dayanmaya mecburdur'' sözünü de Sakarya Savaşı'nda söylemiştir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.