Sosyal Bilgiler, Tarih ve Coğrafya dersleri ile ilgili konu anlatımları ve açık uçlu soruların olduğu bir eğitim sitesi.

Ormanların Hayatımızdaki Önemi

Ormanların Hayatımızdaki Önemi

İçinde birçok ağaçları ve diğer canlıları barındıran topluluğa orman denir . Ormanlar bizim için vazgeçilmez doğal alanlardır .  Ormanlarımızın içinde yer alan ağaçların çevreye ve doğaya birçok faydası olur . Ormanlar temiz havayı soluduğumuz , oksijen kaynaklarımızdır . Hava kirliliğini önler , hammadde ve yakacak kaynaklarıdır , soğuk ve sıcağı dengeler , dinlenme ve eğlence yerleridir ,  ülke savunmasında çok önemli bir yere sahip olan gizlenme yerleridir.

 Bireylere iş imkanları sağlar , yağışların artmasını sağlar , ormanlara yağan yağmurlar sayesinde yeraltı suları daha da çoğalır . Ormanlarımız yeşil cennetimizdir .  Ormanlar tüm canlılar için hayati bir öneme sahip olan doğal alanlarımızdır . Canlılar için fotosentez yaparak oksijen alınmasını sağlar ,  hayvan ve bitki neslinin devamını sağlar , yaşanacak olan birtakım doğal afetleri engeller (çığ, sel, heyelan , erozyon ..vb)  İçinde yetiştirilen meyveler ile insanların  bu meyveleri ücretsiz elde etmelerini sağlar ve ormanların sayılamayacak kadar birçok faydası vardır . Bundan dolayı ormanlarımıza çok iyi bakmalı ve onları korumalıyız . Özellikle de orman yangınlarının olmaması için üzerimize düşenleri yapmalıyız , ormanlara bol bol ağaç dikmeli ve yeşil alanların daha da çoğalmasını sağlamalıyız .


Ormanlarımıza zarar vermemeli onları  sevmeli ve korumalıyız . ÇÜNKÜ BİZİM SAĞLIKLI VE TEMİZ BİR ÇEVREDE yaşamamız için ormanların korunması şarttır .

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Ormanların Hayatımızdaki Önemi"

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

Back To Top