Ormanların Hayatımızdaki Önemi

Ormanların Hayatımızdaki Önemi

İçinde birçok ağaçları ve diğer canlıları barındıran topluluğa orman denir . Ormanlar bizim için vazgeçilmez doğal alanlardır .  Ormanlarımızın içinde yer alan ağaçların çevreye ve doğaya birçok faydası olur . Ormanlar temiz havayı soluduğumuz , oksijen kaynaklarımızdır . Hava kirliliğini önler , hammadde ve yakacak kaynaklarıdır , soğuk ve sıcağı dengeler , dinlenme ve eğlence yerleridir ,  ülke savunmasında çok önemli bir yere sahip olan gizlenme yerleridir.

 Bireylere iş imkanları sağlar , yağışların artmasını sağlar , ormanlara yağan yağmurlar sayesinde yeraltı suları daha da çoğalır . Ormanlarımız yeşil cennetimizdir .  Ormanlar tüm canlılar için hayati bir öneme sahip olan doğal alanlarımızdır . Canlılar için fotosentez yaparak oksijen alınmasını sağlar ,  hayvan ve bitki neslinin devamını sağlar , yaşanacak olan birtakım doğal afetleri engeller (çığ, sel, heyelan , erozyon ..vb)  İçinde yetiştirilen meyveler ile insanların  bu meyveleri ücretsiz elde etmelerini sağlar ve ormanların sayılamayacak kadar birçok faydası vardır . Bundan dolayı ormanlarımıza çok iyi bakmalı ve onları korumalıyız . Özellikle de orman yangınlarının olmaması için üzerimize düşenleri yapmalıyız , ormanlara bol bol ağaç dikmeli ve yeşil alanların daha da çoğalmasını sağlamalıyız .


Ormanlarımıza zarar vermemeli onları  sevmeli ve korumalıyız . ÇÜNKÜ BİZİM SAĞLIKLI VE TEMİZ BİR ÇEVREDE yaşamamız için ormanların korunması şarttır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)