Madenin Hayatımızdaki Önemi Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Madenin Hayatımızdaki Önemi Nedir ?

    0

Madenin  Hayatımızdaki Önemi Nedir ?

 Bir ülkenin gelişmesini ve zenginleşmesini sağlayan unsurlardan biri de o ülkede zengin maden yataklarının olmasıdır . Sadece zengin maden yatakları değil aynı zamanda bunu çıkarabilecek  , işleyebilecek aletlerin de olması gerekir elbette . Yer altından çıkarılan değerli madenler bir ülke için önemli ölçüde ekonomik güç olur . Örneğin bizim ülkemizde çıkarılan bor madeni başka ülkelere de ihraç edilmektedir .

Dünyanın önemli bor üreticilerin en başında ülkemiz gelir . Bundan dolayı maden özellikle değerli olan altın , elmas , bor gibi olan madenler kalkınmayı daha da yükselten madenlerdir .


Madenler sadece ekonomik anlamda fayda sağlamaz aynı zamanda yeni  araştırmalar ve buluşların yapılmasını da sağlar . Bundan dolayı insanoğlu  her zaman maden arayışı içinde olmuş bulduğu değerli madenleri de çıkarıp ülke ekonomisine katkı sağlamıştır . Maden gündelik hayatta kullanılır ,süs eşyası yapımında , sanayide kullanılır , yapılan eşyalarda kullanılır , tuz yapımında ve daha bir çok alanda kullanılır . Yapılan coğrafi keşiflerde bile madenler bulunmuş ve madenin bol olduğu yerlerde hemen yerleşmeler kurulmaya başlamıştır . Kısacası maden bir ülkenin zenginleşmesini ve kalkınmasını sağlar . Aynı zamanda başka ülkelere karşı da bir güç göstergesi olur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.