Kültürel Zenginliklerimiz Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kültürel Zenginliklerimiz Nelerdir ?

    0

 Kültürel Zenginliklerimiz Nelerdir ?

Çeşitli kültürel ögeleri ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ülkemiz bu anlamda dünyada çok önemli bir yere sahiptir. Kültürümüz  çok zengin bir yapıya sahiptir. Kültürümüzde yer alan geleneksel oyunlar şunlardır :
-Karşılama: Trakya'ya ait bir oyun olan karşılama şu şekilde oynanır: Geleneksel kıyafetler giyilerek, oyuncular ellerine bir mendil alır ve karşılıklı dizilerek bu oyunu oynarlar.
- Kafkas oyunu: Ülkemizde daha çok Iğdır, Kars ve Ardahan çevresinde akordiyon ile  oynanan ve çeviklik gerektiren bir oyun olması bakımından önemlidir.
-Halay: Halay oyunu ülkemizin birçok yöresinde oynanan bir oyun olmasına rağmen en çok Güneydoğu Anadolu  ve Orta Anadolu'da oynanan geleneksel oyun çeşitlerimizden biridir .

- Kaşık Oyunları: Tahta kaşık ile oynanır. Hareketli oyunlardandır. Ege ve İç Anadolu Bölgesinde yaygın olan uyun türüdür.
-  Horon: Karadeniz Bölgesi'ne ait olan oyundur.
- Zeybek: Kahramanlığı, cesaretin sembolü olan bu oyun daha çok Ege Bölgesi'nde oynanmaktadır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal'in de çok sevdiği geleneksel oyunlarımızdan biridir.

- Bar: Erzurum ve çevresinde  davul eşliğinde oynanan bir oyundur. En az beş kişi ile birlikte oynanan oyundur. Kahramanlık duygularının simgesi olan bir oyundur.
Ülkemizin her bölgesinde çeşitli yemekler yapılmaktadır. Her yörenin kendine özel yemekleri yapılmaktadır.
- İç Anadolu Bölgesi'nde; mantı, bulgurdan yapılan etli yemekler, çörekler yaygındır. Pastırma ve sucuktan da çeşitli yemekler yapılır.
- Marmara Bölgesinde; keşkek, höşmerim, inegöl köftesi…vb gibi,
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde; etli yemekler yoğunluktadır. Acılı kebap, çeşitli peynirleri..vb gibi
- Karadeniz Bölgesi'nde ; balık ile yapılan çeşitli yemekler, karadeniz ekmeği,  mısır ekmeği, çeşitli otlardan yapılan yemekler ..vb,
- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde; et yemekleri, acılı çiğ köfte, baklava, acılı kebap ..vb gibi
- Ege Bölgesi'nde ; daha çok zeytinyağlı yemekler yapılır.  Sebze bol olduğu için sebzelerden çeşitli yemekler yapılır. Börülce, enginar, karnı bahardan güzel yemekler yapılır.
- Akdeniz Bölgesi'nde  ; Adana kebabı,  gül lokumu, Hatay Künefesi, Maraş dondurması, çeşitli sebzelerden yapılan yemekler ..vb gibi . Kısacası her bölgenin çeşitli kendine özgü yöresel yemekleri vardır.
Ülkemiz de geleneksel sanatlar da gelişmiştir. Bunları şu şekilde açıklayalım:
- Halıcılık: Kadınların el emeği olan halılar daha çok Konya, Kırşehir, Kayseri, Niğde, Sivas, Isparta..vb gibi şehirlerde dokuması yaygındır.
- Çömlekçilik: Nevşehir, Eskişehir ve Manisa'da yapılır.
- Bakırcılık: Bakırdan çeşitli süsler yapılmaktadır.
- Hasırcılık ve Sepetçilik: Trabzon, Edirne, Aydın..vb gibi yörelerde yaygındır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.