Kaynaklarımızın Tasarruflu Kullanımına Yönelik Olarak Evinizde Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kaynaklarımızın Tasarruflu Kullanımına Yönelik Olarak Evinizde Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir ?

    0

Kaynaklarımızın Tasarruflu Kullanımına Yönelik Olarak Evinizde Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir ?

Dünya her geçen gün kalabalıklaşmakta ve doğal kaynakların birçoğu da maalesef yenilenememekte . Hal böyle olunca gelecek yıllarda biz görmesek bile bizden sonra gelecek olan insanların , çocuklarımızın büyük sıkıntılar yaşaması kaçınılmaz hale gelmekte . Bu durum ile ilgili Kızılderililerin çok güzel bir sözü vardır : " Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı , biz onu gelecek nesillerden ödünç aldık . " İşte gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak için bazı önlemler almamız gerekir . Dilerseniz kaynaklarımızı tasarruflu kullanma adına evimizde alabileceğimiz önlemleri sıralamaya başlayalım :

- Gereksiz yere elektrik lambalarını açık bırakmamalıyız .
- Banyo yaparken ya da dişlerimizi fırçalarken suyu ihtiyacımız kadar kullanmalı musluğu gereksiz yere açık bırakmamalıyız .

- Evlerde tasarruflu lambalar kullanmalıyız .
- Televizyon , bilgisayar vb. elektronik aletleri işimiz bittiğinde fişten çekmeliyiz .
- Özellikle ekmek başta olmak üzere tüm gıda maddelerinde yiyeceğimiz kadar alışveriş yapmalı , fazla fazla alarak çöpe atıp israf etmemeliyiz . Bir ekmek yapmak için ne kadar buğday , ne kadar su , ne kadar enerji harcandığını asla aklınızdan çıkarmayın .
- Çamaşır makinesinden çıkan atık suyu tuvalette kullanarak gereksiz yere temiz su ile tuvalet temizleyip suyu boşa akıtmamış oluruz .

-  Eğer evimizde su damlatan musluklar varsa vakit geçirmeden tamir ettirmeliyiz . Unutmayın damlaya damlaya göl olur J

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.