İzmir Fuarının Toplumlar Arası Kültürel Ve Ekonomik Etkileşimde Oynadığı Rol Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İzmir Fuarının Toplumlar Arası Kültürel Ve Ekonomik Etkileşimde Oynadığı Rol Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

    1

İzmir Fuarının Toplumlar Arası Kültürel Ve Ekonomik Etkileşimde Oynadığı Rol Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

 Fuarlar insanlar arasında kaynaşmayı sağlayan , insanların sosyal , duygusal yönden eğlenmelerini sağlayan , ticareti geliştirmek için  belli bir süreliğine kurulan pazarlardır .  Devletler arasında siyasi , ekonomik , sosyal yönden ilişkiler kurulur . Fuarlarda da her  ülkeden gelen insanlar buralardan alışveriş yapar , buraların kültürel özellikleri hakkında fikir sahibi olur ..vb . Farklı ülkelerden fuarlara alışveriş yapmak için , eğlenmek için kısacası ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için insanlar gelir . Gelen insanlar ile fuarın yapıldığı ülkenin insanları arasında kaynaşma olur .

İzmir Fuarı da bu açıdan çok önemli bir fuardır . Ülkemizde  yer alan ve Türkiye'nin en büyük  fuar ve kongre merkezi olan İzmir Fuarı bu anlamda çok önemli bir yere sahiptir . İzmir Fuarı'nda çeşitli etkinlikler düzenlenir . Düzenlenen etkinliklerden bazıları şunlardır : İzmir Fuarı Atatürk Açıkhava Tiyatrosu Etkinlikleri , Çeşitli Kitap Fuarlarının Açılması , Açıkhava Konserleri ,   İzmir Enternasyonal  Fuarı Basmane Kapısı ,  İzmir Enternasyonal Fuarı Atatürk İnönü  Heykeli Kültürpark Eğlenceleri ,Festivaller , Konserler , Eğitim İle ilgili  Etkinlikler …vb düzenlenir .

Düzenlenen bu etkinlikler insanlar arasında kaynaşmayı sağlar . Farklı kültürler hakkında bilgi edinilir ve kültürler arasında kaynaşma yaşanır . Burada satılan kitaplar , verilen konserlerden elde edilen gelirler  ve daha birçok şeyden elde edilen kazançlar ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır . Bu fuarlar barış ve insanlar arasında dayanışmayı , kaynaşmayı sağlamaktadır . İzmir Enternasyonal Fuarı'nın geçmişi   17 Şubat 1923'te Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal'in talimatı ile toplanan iktisat Kongresi'nde açılan sergiye kadar uzanmaktadır . Bu fuar her yıl binlerce ziyaretçi ve turist akınına uğramaktadır . Buraya gelen turistler ihtiyacı olan şeyleri buradan alarak ülkemizin ekonomisine büyük getiri sağlamaktadır .

İzmir Fuarı 1950 yılından bu yana açıktır ve hiç kapanmamıştır . İzmir Fuarı son derece çağdaş ve modern  bir fuar olması bakımından önemli bir yere sahiptir . İzmir Fuarı uluslararası bir Fuar olması bakımından ilgi çekici bir Fuardır .


1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.