İlk Çağ'da Tarım Yapan Bir Çiftçi Olsaydınız Toprağınızı Nasıl İşlerdiniz ? Ürünlerinizi Nasıl Toplar ve Taşırdınız ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İlk Çağ'da Tarım Yapan Bir Çiftçi Olsaydınız Toprağınızı Nasıl İşlerdiniz ? Ürünlerinizi Nasıl Toplar ve Taşırdınız ?

    0

İlk Çağ'da Tarım Yapan Bir Çiftçi Olsaydınız Toprağınızı Nasıl İşlerdiniz ? Ürünlerinizi Nasıl Toplar ve Taşırdınız ?

Toprak insanoğlu için her zaman çok önemli olmuştur . Çünkü bize her şeyi veren , ayakta durmamızı sağlayan şey topraktır . Çünkü toprağı ekip biçmezsek toprak bize hiçbir ürün vermez . Sevgili Aşık Veysel de boşuna dememiştir , benim sadık yarim kara topraktır diye . Gerçekten  toprak tarım ürünlerinin üretilmesi ve diğer birçok alanda işlerimizin çözülmesi için bize fayda sağlamaktadır .

 İlk çağ'da teknoloji alanında gelişme sağlanmadığı için her şey insan gücüne bağlıydı . Daha çok zaman harcanır ve daha çok emek harcanırdı . İlk Çağ'da tarım yapan bir çiftçi olsaydım toprağımı şu şekilde işlerdim : Eğer tarlamı sürmem gerekiyorsa burada sahip olduğum hayvanların gücünden yani öküzlerden faydalanırdım . Eğer böyle bir imkan da bulamazsam taş ya da ağaçtan yaptığım basit aletlerle toprağı çapalayarak ekilecek hale getirirdim . O dönemde hangi ürün daha çok değerliyse  örneğin buğday mı arpa mı onu ekerdim .


Bu ürünü toplamak için tarıma dayalı makineli aletler gelişmediği için mecburen elimle toplamam gerekirdi.  Ya da şu şekilde toplardım ürünlerimi: Ürünlerimi toplamak için ağaçtan çeşitli  ürünler ortaya çıkarırdım Örneğin ağacı yontar ve iyice estetik hale getirdikten sonra çeşitli sepetler yapardım. Topladığımız ürünleri bu sepetlere koyardım. Bu ürünlerin eve gitmesi için ve eğer çabuk bozulacak bir ürün ise hemen yüklenir  ve bir an önce eve gider ve orada ürünlerimi  kurutmaya bırakırdım. Ya da o dönemde ne gerekiyorsa onu yapardım.  Tarlam ya da bahçem bana yakın bir yerde ise oraya yürüyerek giderdi. Daha çok işlerimi kendim yapardım. Çünkü o dönemde bilim ve teknoloji alanında, sanayide yeni gelişmeler fazla yaşanmadığı için çoğu şey insan gücüne dayalı olarak yapılırdı. Tarladaki otları temizlemem için yeni aletler geliştirirdim . Eğer o dönemde orak varsa onunla temizlerdim otlarımız . Tarlamı sulamak için sulama kanalları oluştururdum. Suyun  taşmaması için setler oluşturur ve bu setlerden su kaçmaması için orayı otlarla doldurur ve bahçe sulama işlemimi bitirirdim.Ürünlerimi toplamak için  güçlü hayvan kemiklerinden keskin aletler üretir ve bunu tarla işlerimde ürünlerimi toplamak için kullanırdım.  Çürümeye yatkın ağaçları keser bunlardan tahtalar elde ederdim. Bu tahtaları iyice yonttuktan sonra tahtaları birbirine  geçirirdim . Üzerine de bir büyük bez parçası geçirir ve topladığım ürünleri bu bez parçası ile gideceğim yere kadar götürür böylece işlerimi kolaylıkla çözmüş olurdum  o dönemin şartlarında. Ürünlerimi topladıktan sonra onları hayvanlarımla taşır eğer hayvanım yoksa kendim taşırdım. 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.