İlaçlar Dikkatsiz Kullanıldığında Hangi Sorunlara Yol Açar? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İlaçlar Dikkatsiz Kullanıldığında Hangi Sorunlara Yol Açar?

    0

İlaçlar Dikkatsiz Kullanıldığında Hangi Sorunlara Yol Açar?

İlaçlarımızı bilinçli bir şekilde kullanmalı ve doktorun tavsiye ettiği sınırlar dışında fazla ilaç kullanılmamalıdır . İlaçlar dikkatsiz kullanıldığında birçok sorunlara neden olur . Kişi daha çabuk iyileşeyim diyerek daha fazla ilaç içmeye kalkıştığında bu kişide çeşitli hastalıklar ortaya çıkarabilir hatta ölüme bile neden olabilir . Bundan dolayı ilaç kullanırken dikkatli olmalı ve reçetede yazıldığı kadarını almalıyız . 

Özellikle de antibiyotik kullanımına çok dikkat edilmelidir. Bebeklerde ve hamilelerde bilinçsiz şekilde antibiyotik kullanmak birçok tehlikelere neden olabilir.


Her antibiyotiği gebeler ve çocuklar kullanamaz . Bunlar için belli antibiyotikler kullanılır ve bunun dışına da çıkılamaz . Kimi antibiyotikler çocukların dişerinin sararmasına , büyümesinin durmasına dahi neden olmaktadır . Yine yaşlılar da bilinçsizce ilaçları fazla içtiğinde bu içtiği ilaç diğer kullandığı ilaçlarla etkileşime geçebilir ve  birçok sorunu da beraberinde getirir . Bu sebeple kronik hastalığı olanlar ve  devamlı ilaç kullanan kişilere antibiyotik yazıldığı zaman bu kişiler doktorlarına diğer kullandığı ilaçları ya da antibiyotikleri söylemelidirler . Ülkemizde gereksiz yere ilaç kullanımı fazladır . Hemen başımız ağrıdığında bile ilaca sarılır alternatif yollara başvurmayız .  Bunun yerine gerektiği yerde ilaç kullanmalı ve reçete ile ilaçlarımı almalıyız . Onun dışında kafamıza göre ilaç kullanmamalı , çok dikkatli olmalıyız . Gerçekten ihtiyacımız olduğu zaman ilaç tüketmeli ve bunu da bilinçli bir şekilde aşırıya kaçmadan yapmalıyız .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.