İhracatta Daha Çok Hangi Tarım Ürünleri Yer Almaktadır , Neden ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İhracatta Daha Çok Hangi Tarım Ürünleri Yer Almaktadır , Neden ?

    0

İhracatta Daha Çok Hangi Tarım Ürünleri Yer Almaktadır , Neden ?

Türkiye dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı bir ülke olduğu için her iklim tipine uygun olan çeşitli tarım ürünleri  yetişir . Türkiye aynı zamanda bir tarım ülkesidir . Bu kadar zenginliğin olduğu bir ülkede tarım ürünleri de çeşitlilik gösterir . Yetiştirilen tarım ürünlerinin çoğu  ülke insanına yetmektedir .  Üretim fazlası olan  tarım ürünleri ise başka ülkelere ihraç edilir . Özellikle de Almanya , Hollanda , Rusya , İspanya , İtalya gibi ülkelere ihraç sağlanır .

Ülkemizde ihraç edilen önemli tarım ürünler kuru incir , kuru üzüm , kayısı ,  fındık  , antepfıstığı , zeytin , tütün ,  haşhaş gibi tarım ürünleri başka ülkelere ihraç edilmektedir .


İhraç edilen bu ürünlerden sağlanan ekonomik gelir ise ülke ekonomisine büyük katkı  sağlamaktadır . Bu tarım ürünlerinde ülkemiz dünya ülkeleri içinde önemli bir paya sahiptir . Türkiye bir tarım ülkesi olduğundan ötürü üretim fazlası olan tarım ürünlerini dış ülkelere satarak bundan büyük gelir sağlamaktadır . Fakat bazen ülkemizde yaşanan don olayları ülke ekonomisine zarar vermekte ve o don olaylarının yaşandığı yıllarda  tarım ürünleri fazla ihraç edilememektedir . Yani tarım ürünlerinde artış olması , ihraç edilmesi o yıl ki iklim koşullarının elverişli olması ile de alakalıdır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.