İhracatta Almanya İlk Sırayı Almaktadır , Neden? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İhracatta Almanya İlk Sırayı Almaktadır , Neden?

    0

İhracatta Almanya İlk Sırayı Almaktadır . Neden?

Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler çok eskiye dayanır . 1960 yılları sırasında  Almanya ve diğer bölgelere ülkemizden birçok vatandaşımız işçi olarak gitmiştir . Giden vatandaşlarımızın çoğu Almanya'da yaşamını devam ettirmektedir . Hala çok sayıda vatandaşımız oraya işçi olarak gitse de zamanla oraya yerleşmiş ve orda kamayı  tercih etmişlerdir . Burada yaşayan vatandaşlarımız orada iyi yerlere gelmişlerdir . Bu insanlarımız kendi kültürüne uygun olan , kendi alışkanlığına uygun olan ihtiyaçları ülkelerinden sağladığı için , ülkesi ile irtibat koparmamak ve ülke ekonomisine fayda sağlamak için  Almanya ihracatta ilk sırayı alır . Almanya ile geçmişte yapılmış  antlaşmalar sayesinde  bu iki ülke arasındaki ilişkileri artırmıştır . Bundan dolayı Almanya ihracatımızda ilk sırada yer alır.

Ülkemizin İhraç Ettiği ürünler şunlardır:
- Tütün , elektronik eşyalar , sebze ve meyve , pamuk ipliği , hazır giyim eşyalar , cam ürünleri , demir-çelik ürünleri , fındık , kuru incir , kuru üzüm vb.

 Ülkemizin İthal Ettiği Ürünler şunlar:
- Uçak , elektrikli cihazlar , petrol ürünleri , çeşitli makineler , kimyasal maddeler , tıbbi malzemeler , helikopter..vb gibi ürünleri ithal eder .
Bir ülkede ihracat ürünlerini sanayi ürünleri oluşturuyorsa o ülke gelişmiş bir ülkedir . Örneğin ; Japonya , Almanya , Rusya gibi…


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.