Girişimci Kime Denir , Girişimlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir ? Maddeler Halinde . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Girişimci Kime Denir , Girişimlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir ? Maddeler Halinde .

    0

Girişimci Kime Denir , Girişimlerin  Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir ? Maddeler Halinde .

 Girişimci bir işi yapmak amacı ile ele alan  ya da bir işe giren kimsedir .  Girişimci insanların sahip olması gereken ya da sahip oldukları özellikler şunlardır :
* Girişimci olmak isteyen insanlarda öncelikle özgüven olması gerekir . Kendine güvenen insanın yapamayacağı iş yoktur .
* Girişimci insan yapacağı işe kendini motive etmeli yani güdülenmelidir . Bu motivasyonu dıştan denetimle değil içten denetimle gerçekleştirirseniz işinize daha çok odaklanır ve daha çok başarı sağlarsınız . Öncelikle o işi  kendiniz istediğiniz için yapmalısınız .

* Girişimci ileri görüşlü olmalıdır . Gelecekte neler olacağını bugünden görmelidir ki ortaya çıkacak sonuca katlanabilsin . Girişimci insan hazırladığı projeyi ya da performansı şimdiden ortaya koymalıdır ki yarının koşullarında neler olup olamayacağını bugünden öngörebilmelidir .

* Girişimci birtakım finansal bilgilere sahip olmalıdır . Yani parasını nasıl kullanması gerektiğini iyi bilmeli ve bunun için iyi bir plan ve program hazırlamalıdır . Kimi girişimciler  çok şeyi başarmalarına rağmen bu noktada takılıyorlar ve o zaman yaptıkları iş de başarıya ulaşamıyor . Bundan dolayı  hizmet ya da ürününüzü kaça satmayı iyi planlamalı ve sonuçta zararlı çıkan kişi siz olmamalısınız .
* Zaman Yönetimi :  Zamanı iyi değerlendirmek gerekir . Yani o işten verim almak gereklidir . Zaman boş yere harcanmamalıdır .
* Planlama Yeteneği : Hazırlanan plan ve programların parçalar halinde bölünerek yapılması işi daha etkili ve verimli kılar .
* Yönetim Becerisi: Kurulan ekipte iyi bir lider olması gerekir . Lider ne kadar iyi ve başarılı ise amaçlara ulaşmak da o kadar kolaydır . Çünkü ekibi ayakta tutan güçlü bir liderdir .
* Hırslı Olmak:  Girişimci insan işinde hırslı olmalıdır . Yaptığı işi kendisi için yapmalı ve kendisine olan özgüvenini artırmak için yapmalıdır .
* İletişim Becerisine Sahip Olmak: İyi bir girişimci ürünlerini sunduğu müşteriler ile, yatırımcıları  ile, ortakları ile, personeli ile iyi bir iletişim içinde olmalı ve kendini güzel bir biçimde ifade etmesini bilmelidir .

* Esneklik: İşler he zaman olumlu sonuç vermeyebilir . Yani bu işte kar da vardır zarar da vardır . Bir iş olumsuz gittiğinde , başarısız olduğunuzda çekilip tekrar farklı bir işi deneyebilirsiniz . Yapamadım , başaramadım diye kendinizi yıpratmanın bir manası yoktur , yani biraz da esnek olunmalıdır . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.