Dünyanın Her Yerinde Tarım Yapılsaydı Ne olurdu? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Dünyanın Her Yerinde Tarım Yapılsaydı Ne olurdu?

    0

Dünyanın Her Yerinde  Tarım Yapılsaydı Ne olurdu?

Dünyanın her yerinde sadece tarım yapılmış olsaydı insanların diğer ihtiyaçları karşılanamazdı . Tarımsal ürünlerin de tüketilmesi için belli bir işlemden geçmesi gerekir . Eğer tüm ülkelerde tarım yapılsaydı tüm diğer alanlarda gelişme sağlanmazdı.  Bu diğer alanlar sanayi sektörü , hizmet sektörü gibi sektörlerdir . Örneğin ekmeğin ekmek olarak soframıza gelmesinde birçok aşamadan geçtiğini hepimiz biliriz .

Yediğimiz ekmeğin işlenmesi gereklidir . Tarladan aldığımız buğday arpa ya da yulaf gibi tarım ürünleri çiğ yenilemeyeceği için bunun fabrikalarda işletilmesi gerekli . Fabrikaların olması için de sanayi sektörünün aktif yani iş başında olması gerekir . Bundan dolayı dünyada sadece tarım yapılsaydı hiçbir  ihtiyacımız tam karşılanamazdı .

Sanayi sektörü gelişmediği için hayatımızı kolaylaştıran , zaman ve emekten tasarruf sağlayan teknolojik ürünler üretilemez sadece ilkel bir yaşam sürmeye devam ederdik . Sağlık  alanında hastaneler olmasa , sağlık ocakları olmasa , doğum evleri olmasa insanlar nereye gideceğini bilemez ve perişan bir duruma düşerlerdi .  Bundan dolayı dünyanın her yerinde sadece tarım sektörü değil diğer sektörlerin de olması her zaman daha iyidir . Tarım ürünleri sadece gıdada değil diğer farklı amaçlar için de kullanılmaktadır günümüzde . Örneğin ;  İnşaat alanında , barınmada , giyinmede de tarımdan faydalanılmaktadır . Mesela  pamuk , şeker pancarı gibi tarım ürünleri  işlenmeden tüketilemez . Yani bunların mamül ürün haline getirilmesi gerekir . Mamül ürün haline getirilmesi için de sanayi alanında çalışmalar yapılması şarttır .

Bundan dolayı tüm dünyada hem birincil, hem ikincil, hem üçüncül ekonomik faaliyetlerin olması gerekir. Çünkü hepsi birbiri ile ilişki içinde olan ekonomik faaliyet türleridir. Sadece tek ekonomik faaliyet insanların gereksinimlerini karşılamak için yeterli değildir. Sadece tarımın geliştiği ülkeler diğer ülkelere bağlı kalır ve çok fazla gelişme imkanı bulamaz .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.