Demokratik yönetimlerde hak ve özgürlüklerin gerekliliğini değerlendiriniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Demokratik yönetimlerde hak ve özgürlüklerin gerekliliğini değerlendiriniz .

    0

Demokratik  yönetimlerde hak ve özgürlüklerin gerekliliğini değerlendiriniz .

Demokratik yönetimlerde halkın iradesi hakim olduğu için halk kavramı bu anlamda çok önemlidir . Demokratik yönetimlerde hak ve özgürlükler olmazsa orada demokrasi işlemez . Demokrasinin gerçek anlamda var olması için hak ve özgürlüklere kısıtlama getirilemez . Hiç kimsenin dini inancına , yaşam tarzına , fikirlerine müdahale edilemez ve hiç kimse özgürlüğünden alıkonulamaz . Çünkü hak ve özgürlükler demokrasinin zorunlu sonucu olarak ortaya çıkar .

İnsanların hiç kimsenin baskısı altında yaşamadan , özgürce yaşaması için , haklarını dilediği şekilde kullanabilmesi için demokrasi  gerçek anlamda uygulanmalıdır .


Daha huzurlu ve daha güzel günlerin geçmesi için hak ve özgürlüklere asla müdahale edilmemeli ve bu hak ve özgürlükler insanların elinden alınmamalıdır . Demokrasi ile yönetilen ülkelerde insan hakları ve özgürlükler ön plandadır . Zaten demokrasinin diğer yönetim  tarzlarından farkı budur . İnsan hak ve özgürlükleri anayasa ile güvence altına alınmıştır .  Toplum içinde insanlar başkalarına zarar vermeden özgürce yaşayabilmeli ve düşüncelerini rahatça ifade edebilmelidir . Özgürlüklerin olmadığı , insan haklarının olmadığı yerde demokrasi olmaz ve demokrasi burada hayat da bulamaz .  Bu durumda güçlü olan güçsüz olanı ezer , toplumda kaynaşma değil , toplumsal çözülme ortaya çıkar . Kargaşa ve savaş ortamı doğar , huzurdan eser kalmaz . Bunun için demokrasi her zaman var olmalı ve gerçek anlamda uygulanmalıdır . Demokrasi gerçek anlamda insancıl olmalı ve insana değer vermelidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.