Demokrasinin gelişmesinde insanların barış, huzur ve güven içinde yaşama isteği etkili olmuş mudur ? Nasıl ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Demokrasinin gelişmesinde insanların barış, huzur ve güven içinde yaşama isteği etkili olmuş mudur ? Nasıl ?

    0

Demokrasinin  gelişmesinde insanların barış, huzur ve güven içinde yaşama isteği etkili olmuş mudur ? Nasıl ?

 Elbette insanların barış ve huzur içinde yaşamasında demokrasinin çok katkısı olmuştur . Çünkü demokrasi ile yönetilen ülkelerde halk oylaması yapılmaktadır . Halk oylaması ile başa gelen liderler veya yöneticiler ülkeyi demokratik kurallara göre yönetmediği takdirde tekrar halk oylaması ile  yönetimden indirilmişlerdir . Demokrasinin olduğu yerde insan hak ve özgürlükleri her zaman ön planda olmuştur . İnsanlara arasında eşitlik söz konusudur . Sınıflaşma , ayrıştırma ya da kutuplaştırma olmadığı için insanlar demokrasiyi istemişlerdir .

Çünkü demokrasinin olduğu ülkelerde huzur , güven ve barış hakim olur . Monarşi , oligarşi , teokrasi gibi yönetim biçimlerinin hiç biri demokrasi gibi olamaz . Çünkü demokrasi de insan özgürlüğü vardır .


Ülke bir kral ya da bir grup tarafından yönetilmiyordur . Ya da dine dayalı bir yönetme sistemi yoktur .  Demokrasi ile yönetilen toplumlar da azınlık hakları da güvence altındadır . Hiç kimseyi ayrıştırma ya da ötekileştirme yoktur . Bundan dolayı da insanlar her zaman barış ve güven içinde yaşamak için demokrasiyi vazgeçilmez yapmışlardır . Aslında toplum içinde yaşayan insanların hiçbiri savaş istemez , adaletsizlik ve ayrımcılık istemez . Demokrasi de işte tüm bunları savunur . Bundan dolayı demokrasi her zaman var olmaya ve demokrasiye inanana insanlar var olmaya devam etmelidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.