Dağların Denize Dik Uzandığı Bölgemi Hangisidir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Dağların Denize Dik Uzandığı Bölgemi Hangisidir ?

    0

Dağların denize dik uzandığı bölgemiz hangisidir  ?
Dağların denize dik olarak uzandığı bölgemiz Ege Bölgesi'dir . Ege Bölgesi'nde dağların denize dik uzanmasının sonuçları ise şunlardır :
 - Ege Bölgesinde dağların denize dik uzanması birçok olumlu sonuçları da beraberinde getirmiştir . Denizin etkisi iç kesimlere kadar sokulabilmiştir .
- Enine kıtı tipi oluşmuştur .
-  Ege Bölgesi'nde  girinti çıkıntı fazla olmuştur . Birçok körfez ve koy oluşmuştur . Ege Bölgesi'nde yer alan körfezler Gökova , Güllük , İzmir , Kuşadası , Dikili , Edremit , Çandarlı .

- Kıta sahanlığı geniş olmuş , dar olmamıştır .

- İç kesimlere ulaşım kolay olmuştur . Limanların art bölgesi yani hinterlandı geniş olmuştur .
- Deniz ticareti gelişmiştir .
- Kıta sahanlığı gelişmiş ve delta ovaları oluşmuştur .
- Nemli hava kütlesi iç kısımlara kadar girmiştir .

Not: Ege Bölgesi ülkemizin batısında yer alan bir bölgedir . Yüzey şekillleri bakımından parçalı bir yapı göstermektedir . Ülkemizin denize doğru geniş bir cephe üzerinde  açılan tek bölgesi Ege Bölgesi'dir . Ege Bölgesinde Akdeniz iklimi olduğu için bu iklim tipine uygun birçok tarım ürünleri de yetişmektedir . Zeytin , incir , tütün , haşhaş , pamuk , turunçgiller , çöküntü ovalarında pirinç , sebze ve meyve de yetiştirilmektedir .  Özellikle zeytin , incir , üzüm ihraç edilen ürünler arasında yer alır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.