Coğrafi Keşiflerle Bulunan Önemli Yerler Ve Kaşifleri - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Coğrafi Keşiflerle Bulunan Önemli Yerler Ve Kaşifleri

    3

Coğrafi Keşiflerle Bulunan Önemli Yerler Ve Kaşifleri

- Kristof Kolomb :  Yeni bir kıta olan Amerika'yı keşfetmiş fakat buranın  Amerika olduğunu bilmemiş , Haiti ve Küba dolaylarında dolaşmıştır .
- Ameriko Vespuçi :  Kristof  Kolomb'dan sonra  Antil Adalarına ve kıtaya çıkmış ve buranın Hindistan olmadığını yeni bir kıta olduğunu ilan etmiştir .
- Bartlomeo Diaz :  Afrika'nın en güney kısmından Natal'a kadar gitmiş , buraya fırtınayla sürüklendiği için  Fırtınalar Burnu adını vermiş fakat Portekiz Kralı  buraya  Ümit Burnu adını vermiştir .

- Vasko de Gama:  Ümit Burnunun keşfinden iki yıl sonra  Afrika'nın güney ucundan Hindistan'ın Kalikut Limanı'na ulaşmıştır . Hindistan'a gitmenin farklı bir yolunu bulmuştur böylece . Bu durumda  Akdeniz ticaretinin ve Baharat Yolu'nun değerini kaybetmesine sebep olmuştur , bu da Atlas Okyanusu limanlarının önem kazanmasını sağlamıştır .

- Macellan:  Dünyayı Alman İmparatoru Şarklen'in desteği ile  dolaşmıştır . Güney Amerika'nın ucundan geçerek buraya Macellan Boğazı adını koymuştur . Daha sonra Macellan Boğazı'nı geçip Büyük Okyanus'a kadar gelmiştir . Buradaki okyanus sularının sakin akmasından dolayı Pasifik demiştir . Daha sonra Filipinlere gelmiş fakat Maluk Adası'na girdiği sırada  çatışmada ölmüştür . Macellan'ın dünyayı dolaşma yolculuğunu arkadaşı Del Kano tamamlamıştır . Bu iki arkadaşın seyahati dünya'nın yuvarlak olduğunu ortaya koymuştur .
- Jacgues Cartier: Kanada , Labrador bölgesinin keşfini sağlamıştır .
- John Cabot: Kanada'da Hudson kıyılarını keşfetmiştir .
- Ceymis Cook : Avustralya kıtasını keşfetmiştir .
- Almagro Pizaraa: Peru'da yaşayan İnka uygarlığına son vermiştir .
- Pedro Alvares  Cabral: Brezilya'yı keşfetmiştir .

- Hernan Cortez: Fernandez  Cortez olarak da bilinen keşifçi Meksika'yı keşfetmiştir . Oradaki Aztek uygarlığına son vermiştir .

3 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.