Çocuğun Eğitiminde Ailenin Önemi - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Çocuğun Eğitiminde Ailenin Önemi

    0

Çocuğun Eğitiminde Ailenin Önemi

Bilindiği gibi eğitim ilk olarak doğup  büyüdüğümüz ve hayatımız devam ettireceğimiz yer olan ailede başlar . Aile çocukları nasıl yetiştirirse çocuk da  o yönde gelişir . Örneğin çocuk şiddet olan bir ortamda , küfürlerin uçuştuğu bir ortamda büyüyorsa o çocuk genelde gergin , endişeli , korkak ve güvensiz olarak yetişir . Çünkü evde olan anne ve babası çocuğa iyi bir örnek olmamıştır . 

Çocuğun geleceğinin şekillenmesinde , kendisine güven duyup duymamasında en büyük etkiye sahip olan elbette o çocuğun ailesidir . Sevgiden yoksun olan bir çocuktan gülmesini , sıcakkanlı olmasını beklemeyelim . Çünkü o çocuğun böyle olmasında hiçbir suçu yoktur , böyle görmüş , böyle yetişmiştir . Bundan dolayı dışarıdan bakmakla hiç kimseyi kolay yargılamayalım . Sevgi ortamında büyüyen , çocuğun isteklerine saygı duyulan , anne ve babanın çocuğa iyi model olduğu ailelerde yetişen çocuklar ise geleceğini daha güvende yaşayacak olan çocuklar olarak hayatlarına devam edeceklerdir . Kaygı ve endişe olmayacak , eğitimini iyi bir şekilde bitirecek ve çevresine neşe ve mutluluk getirecektir böyle ortamlarda yetişen çocuklar . Bunun için aile içinde özel problemler yaşansa bile bunu lütfen küçük yaşlarda çocuklara yansıtmayın , onların çocukluğunu yaşamasına izin verin , bırakın çocukları özgürce okusunlar , büyüsünler ve gelişsinler . Onların gelişimine en büyük darbeyi siz vurmayın . Siz nasıl eğitim verirseniz çocuk da o şekli alacaktır . Eğer kötü örnek olursanız , etik davranışlarda bulunmazsanız o ortamda büyüyen çocuğunuz da ilerde saldırgan ve sevgiden yoksun olan bir birey olacaktır . İleriki hayatı da zindan olacaktır .


Bunun için tüm aileler çocuklarına iyilik , doğruluk , sevgi , güzel ahlak , koşulsuz sevgi ile örnek olmalı ve geleceğimizin nesillerinin sağlam ruhta olması sağlanmalıdır . Çünkü bu ortamda büyüyen çocuklar yaşadığı toplumu daha da ileriye götürecek olan aydın gençler olacaktır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.