Çay Fabrikalarının Kurulma Nedeni Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Çay Fabrikalarının Kurulma Nedeni Nedir ?

    0

Çay  Fabrikalarının Kurulma Nedeni

Çayın işlenmesi ve üretime katkı sağlaması amacı ile çay fabrikaları kurulmuştur . Çay yaş bir ürün olduğu için fabrikaları  hammaddeye yakın yerlerde yani daha çok Karadeniz Bölgesi'nde kurulmuştur . Çay bitkisi taze yaprakları  ve filizleri için yetiştirilmektedir . Bundan dolayı çayın hemen işlenmesi gerekir . Yani çay fabrikaları çayın yetiştiği yerlerde kurulmuştur . Daha iyi verim alınabilmesi için , başka ülkelere ihraç edilmesi için kaliteli çaylar üretmek için çok sayıda çay fabrikaları kurulmuştur .

Çayın anavatanı ise Muson Asya'sıdır. Yağış rejimi düzenli olmalı ve yıllık yağış miktarı 750 - 850mm'den az olmamalıdır . Çay bitkisi bol yağış ister ve kış ılıklığına ihtiyaç duyar . Yani soğuk yerlerde ve yağış rejiminin düzenli olmadığı yerde çay  yetiştirilemez .


Ülkemizde çaya en uygun olan bölge ise Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'dür . Ülkemizde ise sadece Doğu Karadeniz Bölümü'nde Rize ve çevresinde yetişen bir bitki olması bakımından önemlidir . Muson Asyası içinde ise daha çok Güney ve Güneydoğu Asya'da yetiştirilmektedir . Fakat iklim açısından uygun olan yerlerde de çay yetiştirilmektedir . Örneğin ; tropikal ve subtropikal iklimin görüldüğü yerler de çay bitkisi yetiştirilir . En çok Rize ve çevresinde yetişir . Çayın yetiştirme alanları ise şu yerlerdir : Rize , Ordu , Giresun , Artvin , Bayburt , Gümüşhane ,  Trabzon gibi illerimizdir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.